III Jarmark Świętej Kingi

Jarmark Świętej Kingi przyjął się znakomicie wśród mieszkańców i turystów. Czas więc na trzecią edycję starosądeckiej podróży do średniowiecza. W tym roku zapraszamy na starosądecki rynek w niedzielę 21 lipca.

Już przed południem w niedzielę na płycie rynku rozbijać będą swoje obozowisko rycerze, a rzemieślnicy szykować kramy z rękodziełem i swojskim jadłem. Około g. 15.00 obóz i wioska wojów, kram z orężem średniowiecznym, kuchnia rycerska, wędzarnia, warsztat kowalski będę gotowe. Choć w średniowieczu Stary Sącz nie miał prawa miecza, to na rynku będzie można skorzystać z usług kata. Prócz tego, jak to na jarmarku czekają nas gry i zabawy plebejskie, gra miejska, konkursy z nagrodami i plac zabaw dla dzieci. Tradycji uczynić zadość trzeba, więc po raz kolejny w szranki staną rycerze, by walczyć o pierścień św. Kingi. Eliminacje do turnieju zaplanowano na g. 16.00, a finał wraz z konkursami dla publiczności na g. 18.00.

Jarmarkowi i rycerskim potyczkom towarzyszyć będzie muzyka z epoki, bo jakże mogłoby być inaczej. Koncert zespołu Viatores rozpocznie się o godz. 17.00. Viatores to zespół muzyki dawnej, w którym rekonstruktorzy historyczni związani z polskim ruchem rycerskim zabierają słuchaczy w niezwykłą podróż po epokach, miejscach i wydarzeniach z historii Europy i świata. Zespół zdobył II miejsce na VII Turnieju Bardów 2015. O g. 20.00 z kolei na solidną porcję muzyki inspirowaną kulturą wschodu, celtycką, bałkańską, poszukującą przy tym nowych form i dźwięków zaprosi zespół Roderyk. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów grający muzykę typu “średniowieczny folk”. Grupa koncertuje na całym świecie, a powstała w 2008 roku z inicjatywy Mariusza Rodziewicza. Zakończenie emocjonującego dnia zapowiada się widowiskowo za sprawą teatru ognia. Leśne Licho to grupa artystyczna ze Stalowej Woli, która w swoich pokazach łączy muzykę, taniec i ogień w jeden spektakl. Ogniste kule, płonące wachlarze, chmury iskier, połączone z odpowiednią muzyką i choreografią stworzą w wieczornej scenerii niepowtarzalny spektakl. Zachęcamy do zarezerwowania terminu, atrakcji nie zabraknie.

Organizatorem Jarmarku Św. Kingi jest Referat Promocji i Rozwoju Lokalnego Urzędu Miejskiego w Starym Sączu, przy współpracy Stowarzyszenia Sądeckie Rycerstwo Zakonu Świętej Kingi.

Skip to content