XVII kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków

W uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) odbędzie się kolejna, doroczna XVII kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na starosądeckich cmentarzach. Wolontariusze : władze Starego Sącza, członkowie i sympatycy Towarzystwa Miłośników Starego Sącza wspomagani przez młodzież szkół podstawowych nr 1 i nr 2 oraz Liceum Ogólnokształcącego będą kwestować przy bramach starego i nowego cmentarza w Starym Sączu w godzinach od 8.00 do 17.00.

W tym roku, ze środków społecznych zebranych w 2021 r. udało się odnowić kolejne trzy nagrobki: Michała Barycza, zm. w 1925 r. wraz z dziećmi na starym cmentarzu, Karola Kopery – em. urzędnika skarbowego (1856-1933) i Mari Rajcowej na nowym cmentarzu.

Komisyjne liczenie zbiórki odbędzie się w dniu 2 listopada od godz.: 9.00 w siedzibie Muzeum Regionalnego.

Dotychczas, od 2005 r. kiedy rozpoczęto tą akcję, odnowiono 56 nagrobków – mówi Andrzej Długosz prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza. – Wszystkie te nagrobki   nie mają właścicieli i objęte są opieką konserwatorską maszego towarzystwa. Zarząd Towarzystwa Miłośników Starego Sącza składa serdeczne podziękowanie wszystkim, ofiarodawcom jak i osobom zaangażowanym bezpośrednio w przeprowadzenie kwesty.

Skip to content