Listopadowe sączenie jazzu

Na inaugurację festiwalu, czyli 6 listopada w niedzielę wystąpi JAH Trio – akustyczny band jazzowy złożone z utalentowanych polskich muzyków młodego pokolenia. Zespół tworzą lider Jan Jarecki – fortepian, Michał Aftyka – kontrabas oraz Marcin Sojka – perkusja.

Trio w swojej twórczości stawia na nowoczesne brzmienie, ale przy tym nie porzuca jazzowej tradycji. Bardzo ważne dla nich są śpiewność melodii, różnorodność rytmiczna oraz rozbudowana harmonika. Wykorzystują elementy swingu, groove’u oraz szeroko pojętej improwizacji. JAH Trio to po prostu solidne jazzowe granie, z tematem, improwizacjami, powrotem do tematu.

12 listopada na Sącz Jazz Festiwalu wystąpią O.N.E.. Zespół O.N.E. wykonuje autorski program złożony z kompozycji i aranżacji tworzących go instrumentalistek. Jest to jazz zagrany nowocześnie, czerpiący inspirację zarówno z muzyki współczesnej, jak i hip hopu oraz etno. Monia Muc, Pola Atmańska, Kamila Drabek i Patrycja Wybrańczyk to wybitne przedstawicielki młodego pokolenia muzyków, na co dzień́ udzielające się̨ na scenie jazzowej, awangardowej i pop.

Legendarny jazzman Leszek Żądło niemal pięćdziesiąt lat temu debiutował w Klubie Płytowym „Biały Kruk…” free-jazzową epopeją Inner Silence. Każda wizyty w Polsce Leszka Żądło jest wydarzeniem, na które z utęsknieniem czekają miłośnicy jazzu. W duecie z Joachmiem Menclem zabiorą nas 18 kistopada w międzyplanetarną podróż specjalnym programem zatytułowanym Cosmic Silence.

Jazz tradycyjny nie miał dotąd zbyt wielu okazji, żeby zaistnieć na festiwalu. Ale to się zmieni już 20 listopada. Five O’Clock Orchestra to jeden z czołowych zespołów jazzu tradycyjnego. Najprawdziwszy amerykański taneczny dixie jazz! Zespół z 50-letnią historią – założony we wrześniu 1969 roku, reaktywowany w 1999 roku. Dwukrotne zdobycie Złotej Tarki, koncerty w kraju i za granicą, udział w festiwalach jazzowych, to tylko niektóre widoczne ślady tych rozkochanych w jazzie tradycyjnym muzyków.

Zespół nagrał 4 płyty: “Lazy River”, “Bix & Henryk”, “Suitę Nowoorleańską” oraz “Jubilee”. Na festiwalu “Old Jazz Meeting” w Iławie w roku 2009 zespół otrzymał Honorową Złotą Tarkę. Jest teraz obok legendarnego “Old Timers” jedynym z dwóch zespołów, które to cenne trofeum otrzymały aż trzykrotnie. Zespół tworzą: Tadeusz Erdhardt Orgielewski – kornet, Jakub Moroń – puzon, Leszek Nowotarski – saksofon, Marian Cichoń – banjo, Piotr Górka – kontrabas, Andrzej Wardęga – perkusja/śpiew.

Na piąty i ostatni koncert tegorocznego Sącz Jazz Festival’u Centrum Kultury i sztuki im. Ady Sari zaprasza wraz z Marcinem Kaletką w jego rodzinne strony, a dokładnie do zabytkowego Dworu w Świdniku (15 min od Starego Sącza). Zespół Weband założył pianista Piotr Wyleżoł, jednakże z założeniem, że nie będzie w nim w pełni liderować, zapraszając muzyków o silnych i niezależnych osobowościach. Filarem spajającym ma być po prostu frajda grania, a nie realizacja autorskiej wizji muzyki jednego lidera. Jako, że w DNA tego zespołu tkwi kreatywność, twórcze podejście do muzyki, pasja i odwaga odkrywców, stąd muzyka zespołu to istny fajerwerk stylów oraz zaskakująca świeżość pomysłów.

Skład: Piotr Wyleżoł – grand piano & rhodes piano, Szymon Mika – guitar, Marcin Kaletka – tenor & soprano sax, Max Mucha – double bass, David Hodek – drums

Karnety/bilety na poszczególne koncerty już w przedsprzedaży >>> https://ekobilet.pl/ckis/4-sacz-jazz-festival-37904/483982-bilety-na-festiwal

Skip to content