Muzyczne święto w Starym Sączu

Szkoła Muzyczna I stopnia w Starym Sączu obchodzi 15-lecie istnienia. Uroczystości rozpoczęły się 5 listopada 2022 roku od Mszy św. w kościele św. Elżbiety, gdzie zaprezentowały się chóry: Szkoły Muzycznej I stopnia w Starym Sączu, Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Nowym Sączu, Szkoły Muzycznej I stopnia w Łącku, parafialny z Gołkowic „Cantabo Deo”, parafialny z Marcinkowic im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki, „Zew Gór” z Łącka i kwartet dęty blaszany pod dyrekcją Leszka Moryto. 

Finalny koncert odbył się w kinie Sokół. Publiczność zebrana w sali została zauroczona wirtuozerią uczniów, nauczycieli i absolwentów. Przygotowany przez nich koncert uświetnił jubileusz 15-lecia działalności szkoły.

Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie na koncert jubileuszowy byli Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, Zastępca Kazimierz Gizicki, Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Stawiarski, Wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Wiesław Dziedziński, Dyrektor Departamentu Kultury Gubała Monika, Prezes Krakowskiego Parku Technologicznego Tadeusz Zaremba, Dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Monika Jackowicz-Nowak, Radni Rady Miejskiej w Starym Sączu, Dyrektor ZOFAS Barbara Porębska, Prezes Stowarzyszenia Gniazdo Zofia Wcisło a także Dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu Miasta i Gminy Stary Sącz a także zaprzyjaźnionych szkół muzycznych.

Koncert rozpoczął się występami solistów pod kierunkiem Georga Weissa. Publiczność wysłuchała także hymnu szkoły w wykonaniu uczniów pod kierunkiem Leszka Moryto. Na scenie zaprezentowały się także Julia Wójs w utworze „Pieśń Królowej Bony” z opery „Zygmunt August” oraz Kinga Iwan w utworze „Vo cercando”. Następnie sceną zawładnął duet akordeonowy: Wojciech Lis i Marek Tumidajewicz. Nie zabrakło też zespołu smyczkowego pod batutą Stanisława Dudki a na finał Orkiestra Szkoły Muzycznej I stopnia z Nowego Sącza oraz Szkoły Muzycznej I stopnia w Starym Sączu pod batutą Marii Biel, fenomenalnie wykonała utwór Ennio Morricone. W koncercie jubileuszowym gościnnie wystąpili także jej absolwenci. Zaprezentowali się w urozmaiconej gatunkowo muzyce sięgając zarówno po utwory polskich i zagranicznych kompozytorów.  

Szkoła może poszczycić się wybitnymi sukcesami uczniów w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Jej wychowankowie osiągnęli setki najwyższych miejsc i wyróżnień.

Szkoła Muzyczna I stopnia powstała we wrześniu 2007 roku za zgodą i pod nadzorem Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego. W pierwszym roku naukę rozpoczęło 14 uczniów, którzy kształcili się w nauce gry na fortepianie, skrzypcach, klarnecie i saksofonie. Na przestrzeni 15 lat szkolne mury opuściło 155 absolwentów. Wielu z nich zdecydowało się na kontynuację nauki w szkołach muzycznych II stopnia oraz muzycznych akademiach. Absolwenci aktywnie udzielają się artystycznie, będąc częścią orkiestr i różnych zespołów.

Od 5 lat placówka ma swoją siedzibę w centrum miasta przy ul. Kazimierza Wielkiego 14. Między czasie utworzono klasy nauki gry na gitarze i akordeonie. Obecnie w szkole uczy się 86 uczniów.

Dzisiaj świętujemy 15 lat wspaniałej muzycznej przygody pod przewodnictwem pani Joanny Ustarbowskiej-Dudki –mówił burmistrz Jacek Lelek –ta szkoła ma swój charakter dzięki Pani zaangażowaniu, a także osobistemu i jakże matczynemu podejściu. Uczniowie, którzy chętnie się tutaj garną zawsze mogą liczyć na pomoc, wsparcie i profesjonalizm. (…) Szkoła Muzyczna w Starym Sączu jest kontynuatorem spuścizny muzycznej naszego miasta. Piszecie nowe karty muzycznego Starego Sącza. Jesteśmy z Was niezwykle dumni.

fot. Aneta Mamala /starosadeckie.info

Skip to content