Kulturalny projekt naszego partnerskiego miasta

Keszthely stawia na promocję. Przy wsparciu programu Kulturalna Stolica Europy Veszprém-Balaton 2023 “stolica Balatonu” zrealizowała wraz z Institute of Advanced Studies Kőszeg (IASK) zintegrowany projekt kulturalny pn. „Talking Cities – Keszthely Stories”.

Trzy główne komponenty tego projektu to:
– publikacja lokalnej książki historycznej Beszélő Városok – Keszthelyi történetek ( Mówiące miasta -Kesthejskie opowieści),
– stworzenie internetowego wirtualnego spaceru promującego Keszthely,
– realizacja wydarzeń kulturalnych otwartych dla szerszej publiczności.
Książka powstała przy współpracy badaczy i historyków IASK z Keszthely i została zaprezentowana 2 czerwca 2022 r. na molo w Keszthely, na pokładzie statku Helka, gdzie odbyła się dyskusja z autorami. Po prezentacji książki odbył się krótki rejs i koncert na pokładzie.

W październiku odbył się Piknik Kulturalny na Zamku Festetics. W ramach wydarzenia uczestnicy mogli wysłuchać prezentacji ewaluacji projektu, koncertu dla dzieci oraz koncertu muzyki klasycznej.
W listopadzie odbyły się w sumie cztery interaktywne spacery z przewodnikiem, które poprowadziły uczestników przez miejsca opublikowane w książce Talking Cities – Keszthely Stories, dzięki czemu mogli poznać bogatą przeszłość historyczną Keszthely i pracę słynnych mieszkańców miasta.

Wydarzenia zostały zrealizowane we współpracy z organizacją pozarządową z Keszthely Fundacją Balaton Festivál.
Prócz nowej książki i wspomnianych wyżej wydarzeń – trzecim filarem projektu było stworzenie kolorowego wirtualnego spaceru z panoramami, obrazami, treściami tekstowymi przedstawiającymi dziesięć atrakcji historycznych i turystycznych miasta, który jest dostępny online na stronie internetowej Keszthely keszthely.hu
Projekt służył dotarciu do różnych warstw społecznych za pomocą różnych środków przekazywania wiedzy, wzmocnieniu lokalnej tożsamości i podniesieniu atrakcyjności miasta dla turystów i gości oraz zwiększeniu świadomości i popularności programu Veszprém – Balaton Europejska Stolicy Kultury 2023.

fot. Keszthely

Skip to content