Wszystkie pory pejzażu – nowa wystawa malarstwa w Galerii IMO

Galeria IMO i Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu zapraszają na wystawę malarstwa krajobrazowego Wszystkie pory pejzażu. Współczesne malarstwo polskie. Ekspozycja dzieł znanych i cenionych polskich pejzażystów należących do różnych pokoleń i wywodzących się z kilku środowisk, poprowadzi odbiorcę tak przez tradycyjny realizm, jak i formy bardziej abstrakcyjne.

Na wystawie, która potrwa od 19 stycznia do 19 kwietnia 2023, będzie można zobaczyć prace wybitnych artystów z różnych stron Polski: Katarzyny Adamek-Chase, Stanisława Baja, Rafała Borcza, Krzysztofa Klimka, Olgi Pawłowskiej, Łukasza Patelczyka i Grażyny Smalej.

W dniu otwarcia ekspozycji – 19 stycznia o godzinie 17. – odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzi kuratorka wystawy Agnieszka Tes. To świetna okazja by wysłuchać opowieści największych współczesnych polskich pejzażystów i zajrzeć na chwilę do świata, który na co dzień ginie w multimedialnym hałasie.

Wszystkie pory pejzażu pozwolą zatrzymać wzrok na dłużej, zatonąć w chwili, wzruszyć się i nasycić, kontemplować uchwyconą na płótnie urodę i tajemnicę otaczającego nas świata, ale także lepiej poznać nowe sposoby artystycznej ekspresji. To doskonała lekcja „patrzenia ze zrozumieniem”, bo malarstwo to ponadczasowy fenomen, który niezmiennie oferuje niepowtarzalne doznania – głębsze, bardziej wyraziste, intensywne; w lepszej jakości przeżywania, niż jakiekolwiek inne formy nowoczesnej sztuki wizualnej.

Nadbużańskie ostoje, rozległe przestrzenie Bieszczadów, rozgwieżdżone niebo, zakamarki prowincji, przemijanie, zmienność, bezmiar i piękno, bezkresna cisza, misterium natury, odrealnione kolory, nostalgia, niepokój, metafizyka, efemeryczność, liryczna impresja, żywioł, energia, ogrom przyrody – to tylko kilka luźnych skojarzeń, które mogą pojawić się podczas osobistego spotkania ze sztuką pejzażu w Galerii IMO.

Źródło: Kaja Cyganik/Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu

Skip to content