Uniwersytet Trzeciego Wieku – nowe otwarcie

Dzisiaj Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starym Sączu rozpoczął kolejny semestr. Zbiegło się to ze zmianami organizacyjnymi. Na mocy umowy pomiędzy Fundacją Rozwoju Sądecczyzny, która założyła i uniwersytet, a Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu , “srebrnych studentów” wzięły teraz pod swoje skrzydła również CKiS i Starosądecka Fundacja Kultury.

Na pierwszym spotkaniu i wykładzie inauguracyjnym (“Życie intymne owadów”) wygłoszonym przez sprawdzonego przyjaciela starosądeckiego UTW prof. dr. hab. Kazimierza Wiecha z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pojawiło się ponad 60 studentów. W symbolicznym podziale zadań pomiędzy prezeskę Fundacji Rozwoju Sądecczyzny Annę Majdę i dyrektora Wojciecha Knapika uczestniczyli burmistrz Jacek Lelek, przewodniczący rady Andrzej Stawiarski i sekretarz gminy Daniel Śmierciak. Plan na ten semestr przedstawiła Mariola Pękala- Piekarska, która z ramienia centrum kultury będzie zajmować się sprawami organizacyjnymi uniwersytetu. Siedzibą UTW będzie od dziś nowy budynek Centrum Kultury i Sztuki.

Program, prócz dzisiejszego wykładu będzie obejmował jeszcze cztery spotkania – dr Rafał Abramciow dyrektor Instytutu Psychologii UP w Krakowie opowie o psychologii osób w wieku senioralnym, dr Malwina Popiołek z UJ podpowie jak rozpoznawać fake newsy w internecie, dr Agnieszka Tes, kurator Galerii IMO w Starym Sączu przedstawi twórczość Jerzego Nowosielskiego w kontekście ikony i sztuki współczesnej, a dr hab. Joanna Lewandowska Łańcucka prof. UJ zdradzi nowe sposoby leczenia osteoporozy.

Program UTW obejmuje też bogaty wachlarz warsztatów. Studenci będą mieli do wyboru warsztaty psychologiczne, pisania ikon, komputerowe, o sztuce, zajęcia ruchowo-taneczne, florystyczne, języka angielskiego, pilates, fotograficzne, nordic walking, projekcje filmowe w ramach klubu filmowego Kinematograf. Dla chętnych planowane jest spotkani on-line z prof. Janem Miodkiem.

Rada uniwersytetu nie omieszkała przy okazji podziękować prezes Fundacji Rozwoju Sądecczyzny za lata współpracy.

Bardzo się cieszę, że ta ze wszech miar potrzebna inicjatywa ma się jak widać znakomicie – mówi burmistrz Jacek Lelek. – Dziękuję pani prezes Ani Majdzie za tę inicjatywę, którą z sukcesem prowadziła przez parę lat. Teraz UTW przechodzi pod inne skrzydła, ale wiem, że będzie to po prostu wartościowa kontynuacja tego, co dobre. Warto do UTW przyjść. Gorąco zachęcam wszystkich seniorów do dołączenia do tej inicjatywy.

Zapisy do uniwersytetu prowadzi sekretariat UTW w CKIS przy Rynku 5 (najwygodniejsze wejście od placu przy ul. Kopernika 1). Do 27 lutego można również się jeszcze zapisać na warsztaty.

Skip to content