Lewocza kusi pięknem, historią i kunsztem Mistrza Pawła

W gościnnych progach starosądeckiej biblioteki do 24 lipca można oglądać wystawę fotograficzną prezentującą piękno Lewoczy. Wystawę otworzyli dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie Adrián Kromka, Jacek Lelek burmistrz Starego Sącza i prednosta, czyli sekretarz urzędu miejskiego w Lewoczy Nikolaj Kučka.

Wystawa, która pokazywana była już w Brukseli i Warszawie do Starego Sącza trafiła dzieki współpracy dyrektora Instytutu Słowackiego w Warszawie Adriána Kromki z burmistrzemLewoczy Mirosławem Wilkowskim i burmistrzem Starego Sącza Jackiem Lelkiem. Wystawa „LEVOČA – miasto Mistrza Pawła”prezentuje bogatą historię królewskiego miasta Lewocza, które od 2009 r. jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Lewocza, ze swoimi murami, bramami, układem architektonicznym, wieloma zabytkami i skarbom sztuki zachowała charakter średniowiecznego miasta. Jest to miejski obszar ochrony, jedno z najpiękniejszych historycznych miast Słowacji. Najważniejszym i wyjątkowym zabytkiem jest kościół św. Jakuba z 11 gotyckimi i renesansowymi ołtarzami skrzydłowymi, w tym najwyższym na świecie drewnianym gotyckim ołtarzem (18,6 m), dziełem mistrza Pawła. Lewocza chlubi się rozległym średniowiecznym placem otoczonym renesansowymi domami, słynnym renesansowym ratuszem, dwoma innymi cennymi kościołami z barokowymi wnętrzami, klasycystycznymi budynkami domu powiatowego i kościoła ewangelickiego. Zabytkowe centrum otoczone jest potężnym systemem fortyfikacyjnym o długości 2,5 km. Od XVI wieku do końca 1922 roku Lewocza była siedzibą powiatu spiskiego.

Częścią wernisażu wystawy była także prezentacja książki o mieście Lewocza w polskiej wersji językowej oraz pokaz krótkich filmów promocyjnych. W bibliotece dostępne są materiały promocyjne o naszym partnerskim mieście. W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in, radni rady Miejskiej w Starym Sączu Ewa Zięba, Julia Dziedzic i Sławomir Szczepaniak, szefowa biblioteki Maria Sosin, Anna Babicova szefowa Wydziału Turystyki lewockiego magistratu i grupa mieszkańców.

Mamy nadzieję, że wystawa zachęci do odwiedzenia Lewoczy – stolicy i perły Spisza, jednego z najważniejszych miast dla kultury i tożsamości narodowej Słowaków. Naprawdę warto. Warto też na tę eskapadę uzbroić się w nową aplikację mobilną “Stary Sącz i Lewocza – szlakiem tajemnic” .

Skip to content