Konkurs “Stary Sącz. Wiem, gdzie mieszkam” – II etap

Jak nazywał się pochodzący ze Starego Sącza adiutant Napoleona? Jaka była wielkość starosądeckiego rynku odnotowana w 1861 r. ? W którym roku powstała w Starym Sączu samodzielna gmina żydowska? Z takimi między innymi pytaniami zmierzyli się uczestnicy II etapu konkursu historycznego organizowanego przez burmistrza Starego Sącza Jacka Lelka, Liceum Ogólnokształcące w Starym Sączu i Starosądecka Fundacja Kultury.

Wśród 26 pytań testowych były zadania łatwiejsze, ale i dość trudne. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 60 minut. W pierwszym etapie w szkołach podstawowych w konkursie wzięło udział około 1000 uczniów z klas 5-8. Do drugiego zakwalifikowały się 104 osoby.

Nie ukrywam, że konkurs to moje oczko w głowie – mówi burmistrz Starego Sącza. – Ma być jak najbardziej powszechny i mobilizować do tego, by zgłębić historię swojej małej ojczyzny, a Stary Sącz i okolica ma tak bogatą historię, że musimy zadbać, by nasze dzieci i nasza młodzież odkryła w jak niesamowitym miejscu mieszkają. Z pewnością wielu z nich zdobędzie wykształcenie, pojedzie w świat i jeżeli będą znali miejsce gdzie mieszkali i nie mam wątpliwości, że zawsze będą ambasadorami Sądecczyzny, ale też będą dumni  i szczęśliwi bo to właśnie daje poczucie zakorzenienia. Mocno wszystkim kibicuję i serce rosło patrząc na setkę osób stających do konkursu. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję i dziękuję dyrekcji, nauczycielom, uczniom Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu, którzy wzięli na siebie ciężar organizacji konkursu i wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie konkursu i przygotowanie uczniów.

Komisja konkursowa złożona z nauczycieli liceum dokonała oceny prac. Za test można było uzyskać 56 punktów. Awans do finału uzyskali uczniowie, którzy zdobyli 37 punktów. Wyniki zostały przesłane do szkół podstawowych i opiekunów merytorycznych uczniów. Ostateczna lista finalistów zostanie opublikowana po upływie terminu wglądu do prac.

Gratulujemy wszystkim uzyskanych wyników.

To oczywiście nie koniec, ze względu na widowiskową formułę wielki finał w Kinie Sokół będzie bardzo ciekawy. Finał 19 kwietnia. Koordynatorem konkursu jest Teresa Szewczyk dyrektor Szkoły Podstawowej w Skrudzinie.

Skip to content