Profil zaufany – załatw sprawy bez wychodzenia z domu.

Założenie profilu zaufanego jest bezpłatne, a korzyści duże. Większość formalności można załatwić z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie bez kolejek i wizyt w urzędzie. Lista możliwości, jakie daje taka forma identyfikacji elektronicznej jest coraz większa.

Już od ubiegłego roku można sprawdzać poprzez profil zaufany wypełniony przez urząd skarbowy e-PIT, poprawić go lub zaakceptować, lub wyrobić sobie bezterminowy e-dowód osobisty, który umożliwi nie tylko potwierdzenie tożsamości, ale również podpisywanie dokumentów elektronicznych, potwierdzenie obecności w placówkach medycznych oraz korzystanie z elektronicznych bramek na lotniskach w krajach Unii Europejskiej.

Profil zaufany się przydaje i coraz więcej osób korzysta z tej formy kontaktu z urzędem – zaznacza sekretarz Gminy Stary Sącz Daniel Śmierciak. – Ograniczony dostęp do urzędu w czasie koronawirusa nas do tego zdopingował i przekonał, że elektroniczna forma kontaktu to nic strasznego. Oczywiscie czasem bez wiztyt w urzędzie się nie obejdzie, ale dzięki koncie na platformie e-puap można w prosty sposób złożyć wniosek o wymianę dowodu osobistego, o świadczenia w programie 500+, dostać dofinansowanie na zakup podręczników szkolnych, odpisy aktów stanu cywilnego: małżeństwa, urodzenia, zgonu. Można też założyć lub zawiesić działalność gospodarczą, sprawdzić punkty karne, jeżeli jest się kierowcą, zgłosić spadek lub darowiznę, dostać pozwolenie na wycinkę drzew lub wysłać pismo do urzędu w dowolnej sprawie. Już około 50 usług można załatwić online.

 Profil zaufany można założyć bezpośrednio przez stronę internetową ePUAP, czyli na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej, ale nie unikniemy wówczas wizyty w punkcie potwierdzającym (urzędzie miejski, placówka ZUS, urząd skarbowy), aby potwierdzić tożsamość. Zdecydowanie łatwiej to zrobić bez wychodzenia z domu  przez stronę internetową banku. Wystarczy tylko mieć w którejś z tych instytucji rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy. Niestety nie wszystkie banki udostępniają jeszcze taką możliwość.

Wystarczy na stronie banku wybrać zakładkę e-urząd i opcję profil zaufany lub załóż profil zaufany, w zależności od banku i działać wedle wskazówek na stronie. Konto w serwisie e-PUAP zostanie utworzone automatycznie. Profil zaufany sprawdzi się również przy wystąpieniu przed wyjazdem za granicę o EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Mogą się o nią ubiegać wszyscy ubezpieczeni w NFZ, członkowie rodzin zgłoszonych przez osoby ubezpieczone oraz osoby nieubezpieczone, ale mające prawo do świadczeń.

Profil zaufany ważny jest przez trzy lata. Po tym czasie go odnowić. Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło również ostatnio możliwość założenia profilu tymczasowego. TYMCZASOWY PROFIL ZAUFANY

Skip to content