Mamy w Starym Sączu najlepszy budynek kultury w Polsce !

Stowarzyszenie Architektów Polskich uznało nową siedzibę Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu za najlepszy Budynek Kultury w Polsce i przyznało tej realizacji swoją Nagrodę Roku 2023!

Członkowie jury konkursowego podkreślali, że to dobrze przemyślany projekt. Architekci w trakcie prac projektowych musieli się zmierzyć z wieloma ograniczeniami. Powierzchnia inwestycji jest niewielka oraz osadzona w kontekście historycznym i architektoniczno-urbanistycznym staromiejskiego centrum miasta. Pomimo ograniczeń, w obiekcie uzyskano efektywną przestrzeń ekspozycyjną. Budynek idealnie wkomponowuje się w otoczenie, nie zaburzając historycznego charakteru miasta, jest to dobry przykład połączenia tradycji z nowoczesnością.

Może warto na początku wyjaśnić, że jest to naprawdę prestiżowa nagroda przyznawana przez Stowarzyszenie Architektów Polskich dla projektantówczyli wyróżnienie od architektów dla architektów – mówi Wojciech Knapik dyrektor starosądeckiego CKiS. – My jesteśmy tylko inwestorem i użytkownikiem. Na pewno dla architektów z agencji projektowej 55Architekci to jest wielki sukces . Również dla nas i dla Starego Sącza ta nagroda ma wymiar bardzo prestiżowy. Obiekty kultury to swoiste świątynie kultury. Przez obiektami takimi jak muzea, galerie, teatry, sale koncertowe, biblioteki stawiane są szczególnie wysokie wymagania estetyczne i funkcjonalne. Zaryzykuję nawet twierdzenie, że budynki kultury właśnie ze względy na swoje specyficzne funkcje i wspomniany prestiż stanowią dla projektantów niezwykle atrakcyjne wyzwania i szansę, bo kiedy zaprojektują naprawdę udany i ładny budynek kultury mają zapewniony sukces i rozgłos. Stary Sącz na wielkie szczęście, ze w ostatnich latach powstało tu naprawdę sporo udanych realizacji architektonicznych. Zaczyna o nich być głośno w kraju. Nagradzane obiekty architektoniczne takie jak Bobrowisko, Leśne Molo, budynek starosądeckiej biblioteki czy teraz nowa siedziba Centrum Kultury i Sztuki stanowią jakby podwójną atrakcję ponieważ są doceniane nie tylko za względy na swoje funkcje, ale też ze względu na to, że są perełkami architektonicznymi. Na koniec dodam, ze mimo wcześniejszych obiekcji mieszkańców obiekt idealnie wkomponował się w otoczenie, nie zaburzając historycznego charakteru miasta. Obiekcje te całkowicie ustały po otwarciu naszej nowej siedziby przy ul. Kopernika 1. A odwiedzający nasze centrum kultury mieszkańcy i goście bardzo często podkreślają , że to miejsce im się bardzo podoba i bardzo dobrze się w nim czują. Bardzo nas to cieszy, bo chcieliśmy, żeby było to otwarte i lubiane miejsce spotkań.

Skip to content