Gminny Dzień Strażaka

Straż Pożarna od wielu lat cieszy się najwyższym zaufaniem społecznym ze wszystkich służb
i instytucji w Polsce. 21 maja w Starym Sączu świętowano Gminny Dzień Strażaka.

Chcę Wam ogromnie podziękować za służbę -mówił podczas Gminnego Dnia Strażaka w Starym Sączu burmistrz Jacek Lelek. Podkreślił, że trzeba zdawać sobie sprawę, ze znaczenia Straży Pożarnej dla bezpieczeństwa mieszkańców całej Gminy. Jak zauważył, interwencje strażaków dotyczą nie tylko pożarów, ale i innych problemów związanych z bezpieczeństwem. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Kościele Klasztornym pw. Trójcy Przenajświętszej w Starym Sączu. Następnie wszystkie pododdziały OSP zebrały się na płycie Rynku, gdzie dokonano podniesienia flagi państwowej i odśpiewano hymn.

Strażackie święto zaszczycili obecnością parlamentarzyści: posłanka Urszula Nowogórska, po słowie Jan Duda i Patryk Wicher, radni sejmiku Marta Mordarska i Stanisław Pasoń, radni powiatowi i radni rady miejskiej w Starym Sączu. Zawodową straż reprezentował Komendant Miejski PSP Nowym Sączu st. Paweł Motyka. Na starosądeckim rynku gościł ponadto gen. bryg. SG Adama Jopka Komendanta Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Podczas uroczystości jak zwykle odznaczono zasłużonych strażaków. Uhonorowano również zastępcę Kazimierza Gizickiego – Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa i Joannę Orłowską kierownik Referatu Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Starym Sączu – Srebrnym Jabłkiem Sądeckim.

W Starym Sączu gościła zaprzyjaźniona jednostka ochotników z Hniezdnego na Słowacji na czele z inspektorem Lubomirem Krissakiem. Podczas uroczystości miało miejsce przekazanie odzieży specjalistycznej współfinansowanej przez Województwo Małopolskie. Zakupiono 14 kompletów ubrań specjalnych dwuczęściowych dla jednostek: OSP Barcice, OSP Gaboń, OSP Gołkowice Górne, OSP Moszczenica Niżna, OSP Moszczenica Wyżna, OSP Przysietnica, OSP Stary Sącz. Ubrania te wykorzystane zostaną przez strażaków ratowników w wydarzeniach związanych z III Igrzyskami Europejskimi na terenie Województwa Małopolskiego, celem ochrony życia, mienia lub środowiska.

Koszt kwalifikowany: 52 850,00 zł

Koszt dotacji z Województwa Małopolskiego zgodnie z zawartą umową nr I/254/RO/463/23: 39 200,00 zł

Koszt własny Gminy : 13 650,00 zł

fot. Aneta Mamala/starosadeckie.info

Skip to content