Przy pomniku w dzielnicy Piaski oddali hołd pomordowanym.

17 sierpnia 2023 roku starosądeczanie upamiętnili ofiary niemieckiej zbrodni.  Przy pomniku w dzielnicy Piaski oddali hołd pomordowanym. Apel Pamięci poprowadził dr Łukasz Połomski.

Nie zabrakło burmistrza Jacka Lelka, zastępcy Kazimierza Gizickiego oraz radnego Sławomira Szczepaniaka.

-To najtragiczniejszy dzień w historii Starego Sącza. Ta pamięć musi w nas żyć. I dziękuje za Państwa obecność –mówił burmistrz Jacek Lelek –dzisiaj do nas dociera, że są ludzie którzy się nie zmienili. Jest zło, które nadal trwa. Musimy jeszcze mocniej krzyczeć i przeciwstawiać się złu.

17 sierpnia Niemcy przystąpili do Zagłady społeczności starosądeckich Żydów. Tego dnia wysiedlono ich do getta w Nowym Sączu, następnie do Bełżca, gdzie w obozie śmierci ich zamordowano. Najsłabszych zabito na Piaskach, niedaleko Starego Sącza.