14. edycja Starosądeckiego Jarmarku Rzemiosła za nami

Jeśli chodzi o Sądecczyznę to był jarmark wszystkich jarmarków. Grubo pond 100 wystawców, piękne rzemiosło, świetna atmosfera, której nie zdołała nawet zepsuć sobotnia wichura, pyszne jedzenie, muzyka spod znaku parzenicy i setki gości.   

Na starosądeckim jarmarku bardzo pilnujemy zasady: żadnej chińszczyzny i tandety, a jeśli jedzenie to najbardziej tradycyjne produkty i receptury. Goście mieli więc do wyboru piękną ceramikę, rzeźby, obrazy wykonane różnymi technikami, ręcznie robioną biżuterię, zabawki, koszyki wiklinowe, wyroby kowalskie, produkty pszczele i miody, sery, wędliny, chleby, proziaki słowem wszystkie najlepsze dary natury i  wytwory pomysłowości i talentu rzemieślników. Zresztą o podniebienia gości dbały Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Stary Sącz, Starosądeckie Koło Gospodyń Miejskich i Kobitki spod Łyżki z Przyszowej.

A muzyka? Trebunie Tutki to klasa sama w sobie, kawał dobrego ludowego grania zaprezentowała Kapela Góralska Bratowie z Piwnicznej-Zdroju kierowana przez Tomasza Kuliga, bardzo ciepło przyjęła publiczność młodych muzyków z działającej przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury  grupy Regnum ( uczniów Zbigniewa Koguta), folklor Lachów Sądeckich prezentował zespól Skalnik z Kamionki Wielkiej, a folklor Czarnych Górali zespół wokalny „Czarnych Górali z Przysietnicy. W finale kapitalnie zaprezentował się folkowo-rockowy  PotOCK, zespół spod Babiej Góry. Tym występem zdobyli na pewno nowych fanów na Sądecczyźnie.

Jak zwykle kapituła wyróżniła tradycyjnymi dyplomami i kogutami rzemieślników. Kapituła pracowała w składzie: Janusz Kowalski- wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego, Tadeusz Szewczyk  – prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, Paweł Cieślicki – członek zarządu Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, Andrzej Maciuszek – podstarszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, Andrzej Stawiarski – członek zarządu Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, Jacek Lelek – burmistrz Starego Sącza, Kazimierz Gizicki – zastępca burmistrza Starego Sącza, Sławomir Szczepaniak – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Starym Sączu, Julia Dziedzic – radna Rady Miejskiej w Starym Sączu. W tym roku kogutami i  okolicznościowym i dyplomami nagrodzono: Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo ze Starego Sącza (prace powstały na warsztatach terapii zajęciowej), Zakład Aktywności przy Stowarzyszeniu Promyk z Łukowicy, Monikę Byrską (ceramika), Katarinę Holotńákovą (wyroby robione na drutach i szydełkiem, Lewocza), Katarzynę Urbanik (koronka frywolitkowa, makrama, haft krzyżykowy, świece sojowe), Witolda Turowskiego (wyroby z drewna – anioły, świeczniki, obrazy, dzbany, wyroby z lawendy), Wiesława Stachurskiego (wyroby z wikliny), Mieczysława Rybę (przetwory z róży pomarszczonej, derenia jadalnego i pigwowca, średniowieczny napar Ivan Czaj serwowany z węglowego samowaru, lemoniada z pigwowca,) Adama Sobienia (rzeźba, płaskorzeźba, malarstwo) i Kacpra Zielińskiego (pirografia – obrazy, i grafiki ręcznie wypalane w drewnie).

Na jarmarku kapituła prócz wspomnianych wyróżnień nagrodziła, aż trzy koła gospodyń. Piękne łyżki z motywem koguta są dziełem Zbigniewa Pieniążka i trafiły do  Stowarzyszenia “Mostki Razem”, KGW Popowice i Starosądeckiego Koła Gospodyń Miejskich.

To nie był koniec nagród, bo swoje wyróżnienia przygotował też Związek Rzemiosła Polskiego. Jacek Lelek Burmistrz Starego Sącza został uhonorowany najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym “Szablą Kilińskiego”. Replikę karabeli polskiej z XVIII w.  w skali 1:1 wraz z miniaturką oraz legitymacją nadaje kapituła, w skład której wchodzą członkowie Zarządu Związek Rzemiosła Polskiego, za wybitne zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego i propagowanie jego osiągnięć w kraju i zagranicą. Związek Rzemiosła Polskiego wyróżnił też zastępcę burmistrza Starego Sącza Kazimierza Gizickiego platynowym medalem imienia Jana Kilińskiego. Twórczyni renomy naszego jarmarku Grażyna Leśniak odznaczona została Honorową Odznaką Rzemiosła. Odznaka nadawana jest osobom fizycznym i prawnym przez Prezydium Zarządu Związek Rzemiosła Polskiego za szczególne zasługi oraz wieloletnią, ofiarną działalność w realizacji społeczno-zawodowych i gospodarczych zadań rzemiosła. Wyróżnienia wręczali Janusz Kowalski wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego i Tadeusz Szewczyk prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu. Wyróżnionym gratulowali również goście specjalni jarmarku: Andrzej Gut-Mostowy sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki i pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki, posłanki na Sejm RP Urszula Nowogórska i Anna Paluch, radni Sejmiku Województwa Małopolskiego  Marta Mordarska, Piotr Lachowicz i Stanisław Pasoń.

Organizatorem jarmarku jest Urząd Miejski w Starym Sączu. Niezawodnymi partnerami jarmarku już od kilku dobrych lat są Izba Rzemiosła i  Przedsiębiorczości w Nowym Sączu i Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu. Organizację jarmarku zawsze wspiera logistycznie Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Starym Sączu. Patronat medialnym nad jarmarkiem objęli portal informacyjny starosądeckie.info i Kurier Starosądecki.

Fot. Rafał Kamieński/Wojciech Waliszewski

Skip to content