Do ostatniego okruszka

Ponad tysiąc osób odwiedziło starosądecki rynek podczas 9. Lachowskiej Michy, by zaczerpnąć z tradycji, nie tylko kulinarnej Lachów Sądeckich. Skusiły ich najlepsze potrawy przygotowane prze sołectwa z Gminy Stary Sącz i Koło Gospodyń Miejskich, występy utalentowanej starosądeckiej młodzieży i koncert Lachersów.

Ogromny wybór potraw, różnorodne występy, pogoda i tłumy gości sprawiły, że była to jedna z bardziej udanych edycji imprezy. Na scenie zaprezentował się nie tylko zespół regionalny Starosądeczanie, ale przede wszystkim dzieci młodzież z grup tańca nowoczesnego Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury: Alibi, Best oraz duet Katarzyna Kubowicz i Weronika Maciuszek prowadzone przez Renatę Burzyńską, Dziecięcy Zespół Regionalny Spod Prehyby, Studio Tańca Artystycznego Patrycji Machety i zespół Petrus z SP nr 2 założony i prowadzony przez Annę Kozik. Było żywiołowo pięknie i kolorowo, a dynamiczna kropkę nad i postawili Lachersi. Całą imprezę prowadził niezawodny Krzysztof Smyda z Młodowa.

Lachowska Micha skusiła przebywających w tym czasie w Nowym Sączu znanych kucharzy. W tym roku naszych regionalnych potraw próbowali Sebastian Michałczyk, Elżbieta Święcka, Jakub Antoniszak, Mati Wojnar i Agnieszka Delkowska autorka popularnego bloga kulinarnego Lady Kitchen. Smakował im pieróg warzywno-mięsny Starosądeckich Gospodyń Miejskich i kwaśnica z Popowic. nawet okruszka pod wieczór nie zostało z gołąbek i grochówki staropolskiej z Myślca, kwaśnicy z żeberkami i sodziaków z Moszczenicy Wyżnej, żurku z kiełbasą i jajkiem i podpłomyków ze Skrudziny, kwaśnicy i smalcu z Popowic,placków drożdżowych i grzybków marynowanych z Gabonia, zupy dyniowej z grzankami i gulaszu segedyńskiego z Barcic, placka pasterskiego i bigosu wolańskiego z Woli Kroguleckiej, proziaki i kapusta z pulpetem z Mostek, fasolka sołtysa i proziaki z Moszczenicy Niżnej, gołąbki i barszcz z pieczonymi rożkami z  Łazów Biegonickich, jagnięcina w kapuście, grochówka sołtyski i moskaliki z Przysietnicy.

Zdjęcia i filmy z 9. Lachowskiej Michy na Facebook Gminy Stary Sącz

Skip to content