Komitet monitorujący w Starym Sączu

Wspólny przegląd inwestycji zrealizowanych w naszym mieście

Komitet monitorujący jest organem nadzorującym lub oceniającym wykorzystanie funduszy publicznych, inwestycyjnych lub innych rodzajów funduszy.

Takie komitety są często powoływane w celu zapewnienia przejrzystego i odpowiedzialnego zarządzania funduszami oraz monitorowania ich wykorzystania w zgodzie z określonymi celami lub regulacjami. Poprzez nadzór i monitorowanie, takie komitety mogą pomóc zapewnić skuteczne i zrównoważone wykorzystanie środków publicznych na rzecz rozwoju miasta i poprawy jakości życia jego mieszkańców.

Przegląd rozpoczął się na Park&Ride w Starym Sączu. Inwestycja zrealizowana została dzięki Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Regionalnego.

W rolę przewodnika wcielił się Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, który w bardzo szczegółowy i rzetelny sposób opowiadał o każdej realizacji. Goście z przyjemnością wsłuchiwali się w jego słowa, oczarowani pasją i wiedzą, którą dzielił się z nimi.

W spotkaniu uczestniczył Profesor Jan Duda przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Następnie grupa przeszła przez kładkę łączącą Park&Ride z centrum miasta. Przejście powstało z myślą o bezpieczeństwie pieszych, a jej wygląd doskonale wpisuje się w zabytkowy charakter miasta. To ważna inwestycja dla miasteczka. Ścieżka wiedzie przez malowniczą skarpę starosądecką z której są piękne widoki na błonia i klasztor Klarysek.

Kolejnym punktem było Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu. Projekt zrealizowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Podczas procesu projektowania, architekci musieli stawić czoła licznych ograniczeniom. Inwestycja miała ograniczoną powierzchnię i znajdowała się w kontekście historycznym oraz architektonicznym staromiejskiego centrum miasta. Mimo tych trudności, udało się stworzyć efektywną przestrzeń wystawienniczą. Budynek doskonale komponuje się z otoczeniem, nie zakłócając przy tym historycznego charakteru miasta. Jest to doskonały przykład harmonijnego połączenia tradycji z nowoczesnością.

W Centrum Kultury i Sztuki, grupa miała okazję zwiedzić galerię, gdzie mogła podziwiać piękną wystawę. Oprowadzała nas po niej Agnieszka Tes, kierownik artystyczna i główna kuratorka IMO Galerii. Pani Tes jest doktorem nauk humanistycznych, historyczką sztuki, kulturoznawczynią oraz malarką, zrzeszoną w ZPAP.

Kolejnym punktem było Leśne Molo, które znajduje się na Miejskiej Górze w Starym Sączu. Jest to miejsce gdzie można aktywnie spędzić czas i cieszyć się otaczającą przyrodą. Spacer w koronach drzew i widok na panoramę Starego Sącza odwiedzający zapamiętają na długo.

Na zakończenie pani Dyrektor Departamentu Rozwoju, Anna Mlost, wydała pozytywną opinię dotyczącą wszystkich przedstawionych obiektów. To stanowi solidne potwierdzenie sukcesu przeprowadzonych inwestycji. – Zrealizowane nowoczesne projekty w Starym Sączu doskonale wkomponowały się w malownicze otoczenie tego historycznego miasta, nie zaburzając jego charakteru ani nie naruszając integralności historycznego otoczenia – powiedziała pani dyrektor. Tym samym stanowią niezaprzeczalny dowód na to, że odpowiednio przeprowadzone i zrównoważone projekty mogą znacząco wpłynąć na poprawę jakości życia mieszkańców oraz zwiększyć atrakcyjność turystyczną regionu, zapewniając jednocześnie dostęp do terenów zielonych i przestrzeni publicznych.

Skip to content