Spotkanie Prezydentów w Starym Sączu

W piątek Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda spotka się z Prezydentem Węgier Tamásem Sulyokiem. Prezydentom w grodzie św. Kingi będą towarzyszyć Pierwsze Damy Agata Kornhauser-Duda i Zsuzsanna Nagy.

Ze względu na przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia kanonizacji św. Kingi Prezydent Andrzej Duda sam wskazał Stary Sącz na miejsce spotkania z węgierską para prezydencką. Dla prezydenta Tamása Sulyoka to pierwsza wizyta zagraniczna. Okazją do spotkania jest też oczywiście przypadający w sobotę 23 marca Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Deklaracja o ustanowieniu 23 marca Dniem Przyjaźni obu narodów została przyjęta 12 marca 2007 r. na mocy jednomyślnej decyzji wszystkich członków Parlamentu Węgier. Cztery dni później, 16 marca 2007 r. taką uchwałę przez aklamację podjął Sejm RP.  Od tego czasu co roku miasta Polski i Węgier są naprzemiennie gospodarzami święta przyjaźni pomiędzy naszymi krajami i narodami z udziałem prezydentów obu państw. Pandemia pokrzyżował plany w poprzednich latach, a teraz wybór padł na miasto św. Kingi.

W związku z wizytą, 22 marca trzeba się liczyć z utrudnieniami i okresowym zamknięciem ulic Daszyńskiego, Kopernika, placu św. Kingi i części ul. Bandurskiego.

Prezydent Andrzej Duda w Starym Sączu bywał wielokrotnie prywatnie, ale pierwsza oficjalna wizyta miała miejsce w 2016 r. Wizyta Pary Prezydenckiej w Starym Sączu rozpoczęła się nabożeństwem w klasztorze sióstr Klarysek. W jego trakcie został poświęcony sztandar gminy Stary Sącz. Następnie odbyło się zasadzenie lipy św. Kingi na dziedzińcu klasztornym. Podczas uroczystej sesji rady miejskiej prezydent Duda otrzymał tytuł honorowego obywatela Starego Sącza. Miejscowi radni przyznali prezydentowi honorowe obywatelstwo swojego miasta na sesji 26 września tego roku na wniosek burmistrza Jacka Lelka. Uchwałę przyjęto jednogłośnie. W uzasadnieniu do uchwały przypomniano, że Stary Sącz jest miastem rodzinnym ojca głowy państwa prof. Jana Dudy, a sam prezydent związany jest z nim od dzieciństwa. Tutaj mieszka nadal jego rodzina. Podczas uroczystej sesji rady miasta prezydent Duda wbił pierwszy gwóźdź do poświęconego wcześniej sztandaru Starego Sącza z nowym herbem przedstawiającym patronkę miasta św. Kingę, a następnie przekazał sztandar burmistrzowi. Podczas spotkania z mieszkańcami w Rynku prezydent otrzymał od władz miasta symboliczny klucz do Starego Sącza.  

fot. Andrzej Rams

Skip to content