Spotkanie dwóch Prezydentów w Starym Sączu

Andrzej Duda wraz żoną Agatą Kornhauser–Dudą przywitali węgierskiego prezydenta Tamása Sulyoka i jego żonę Zsuzsannę Nagy na dziedzińcu starosądeckiego Centrum Kultury i Sztuki.

Dla pierwszej pary Węgier była to pierwsza oficjalna wizyta zagraniczna, po objęciu tego urzędu. Okazją był przypadający w ten weekend Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

– Ze wzruszeniem pana przyjmujemy bo to pierwsza pana wizyta zagraniczna po objęciu urzędu. Ona odbywa się w miejscu bardzo szczególnym, bo w Starym Sączu. W mieście w Małopolsce, w którym te więzi historyczne polsko-węgierskie są tak silne, że śmiało można mówić, że są praktycznie na każdym kroku widoczne. Zarówno w architekturze, jak i historii miasta, które jak często się mówi, jest miastem św. Kingi, księżniczki węgierskiej – mówił Andrzej Duda w Starym Sączu.

W tym roku Stary Sącz będzie obchodził szczególny jubileusz – 25-lecie kanonizacji św. Kingi, swojej patronki. W kontekście tego wyjątkowego wydarzenia prezydent Węgier podkreślił znaczenie tej świętej i związaną z nią tradycję, podkreślając, że przyjaźń polsko-węgierska jest żywa wśród obywateli jego kraju i przetrwała przez tysiące lat. Ta wzmianka jest ważna nie tylko z punktu widzenia obchodów jubileuszu, ale również podkreśla głębokie historyczne i kulturowe więzi między Polską a Węgrami, które przetrwały przez wieki.

– Potrafiłbym wymienić wiele węgierskich miasteczek, które wyglądają podobnie jak Stary Sącz. To nas łączy. Wspólne przeżycia, doświadczenia we wschodnio-środkowej Europie. To nie należy tylko do Polaków czy Węgrów. Mamy wspólny los i przeznaczenie w tej części Europy i to nas łączy. Mówimy o dwóch narodach, które doceniają i lubią wolność. Węgrzy i Polacy zawsze wiedzieli, że ważna jest walka o wolność. Razem możemy być w Europie wolnymi, równymi i szybko rozwijającymi się narodami. – mówił prezydent Węgier, Tamas Sulyok.

Warto zauważyć, że takie spotkania są istotne nie tylko dla bilateralnych relacji między państwami, ale także dla większych struktur międzynarodowych, takich jak Unia Europejska, gdzie współpraca i porozumienie między członkami są kluczowe dla skutecznego funkcjonowania i podejmowania decyzji.

Fotografie: Andrzej Rams, Marek Borawski

Skip to content