Wystawa – Nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia

Galeria IMO w Starym Sączu: od 5 kwietnia 2024 r.

Nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia. To tytuł wydarzenia artystycznego, które dotyczy cyklu siedmiu wystaw studentów dwóch Pracowni Malarstwa, jakie w latach 1972-2011 prowadził w Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dzisiejszym Uniwersytecie Artystycznym im. M. Abakanowicz), Profesor Jacek Waltoś –jeden z czołowych polskich artystów malarzy, rzeźbiarz, grafik, rysownik, niezwykły erudyta i krytyk sztuki, współzałożyciel Grupy Wprost.

Wystawy mają na celu, w pewnym sensie, przybliżenie sylwetki samego Profesora poprzez pryzmat twórczości absolwentów. Przede wszystkim jednak ekspozycje te będą przestrzenią, w której po raz pierwszy zostanie zaprezentowany dorobek studentów obu pracowni. W ciągu czterech dekad aktywności dydaktycznej Profesora mieli oni sposobność uczestniczyć w życiu artystycznym obu uczelni, a tym samym środowisk twórczych, tak różnorodnych i odmiennych w swoich poszukiwaniach, a jednocześnie bliskich sobie za sprawą wspólnego nauczyciela. Z jednej strony wydarzenie to jest więc przeglądem postaw jakie narodziły się, zostały sprowokowane lub były kontynuowane podczas studiów. Z drugiej natomiast jest to spotkanie twórców z Profesorem. To również rodzaj konfrontacji artystycznej w dużej mierze nieznanych sobie autorów, których większość należy do grona czołowych artystów polskiej sztuki współczesnej.

Wystawa w Galerii IMO w Starym Sączu stanowi kontynuację – trzecią odsłonę cyklu ekspozycji, który przybrał zasięg ogólnopolski, a został zapoczątkowany 05.01.2024 w Galerii Białej w NCK w Krakowie. Kolejne prezentacje odbędą się galeriach w Poznaniu, Wałbrzychu, Częstochowie oraz w Kielcach. Plan przedsięwzięcia zakłada jego uroczystą kulminację w roku 2025 w Krakowie.

Wystawie będzie towarzyszył specjalnie zaprojektowany i wydany na tę okazję katalog zatytułowany:

Nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia.

Magdalena Siejko-Pobiedzińska

kuratorka wystawy i koordynatorka projektu

Wystawę będzie można zobaczyć od 5 kwietnia 2024.

Skip to content