Uroczystości na starosądeckich błoniach przyciągnęły tłumy !!!

Jubileusz XXV–lecia kanonizacji św. Kingi i Diecezjalne Święto Rodziny „Święci żyją świętymi”, które miało miejsce 15-16 czerwca ściągnęło do Starego Sącza przez dwa dni ok. 10 000 osób.

Wielkie uroczystości rozpoczęły się w sobotę o godz. 19:00 od Oratorium do Św. Kingi. „Najważniejsza jest miłość”. Koncert poświęcony postaci św. Kingi był nie tylko opowieścią o patronce samorządowców. Ale wyrażał wdzięczność za opiekę nad Starym Sączem, Sądecczyzną i całą Diecezją Tarnowską oraz jej mieszkańcami.

Orkiestra, chór i soliści pod batutą autora muzyki Piotra Pałki, krakowskiego kompozytora zaprezentowali  utwór  który został napisany z okazji ustanowienia św. Kingi patronką Starego Sącza. Słowa do oratorium stworzyły siostry Klaryski: s. M. Franciszka Jadwiga Barnowska, M. Teresa Anna Izworska oraz s. M. Michaela Joanna Wasylciów.

Podczas uroczystości obecni byli Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, Márk Aurél Érszegi główny doradca ds. religijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier, Katarzyna Takácsné -Kalińska, prezes Stowarzyszenia Polskich Katolików na Węgrzech pw. św. Wojciecha, László Takács członek Stowarzyszenia Polskich Katolików na Węgrzech pw. Św. Wojciecha (mąż pani Prezes), Márton Okos prezes Stowarzyszenia Tradycji Batorego i Bema, Miroslav Vilkovský burmistrz Lewoczy partnerskiego miasta Starego Sącza, Andrzej Stawiarski Przewodniczący Rady Miejskiej Starego Sącza z małżonką i wiceburmistrz Starego Sącza Kazimierz Gizicki.

Oratorium zakończyło się Apelem Jasnogórskim, które poprowadził biskup tarnowski Andrzej Jeż.

To było wspaniałe wydarzenie przy Ołtarzu Papieskim. Piękna muzyka w cudownej scenerii stworzyła magiczny wieczór pełen zadumy i wspomnień.

W niedzielę na ołtarzu Papieskim odbyła się uroczysta Msza Święta, którą przewodził Kard. Stanisław Dziwisz. Chodź uroczystość rozpoczęła się w mocnym deszczu, to jednak starosądeckie błonia wypełnione były ok 7 tys. ludzi.

Już na początku kardynał zaczął od wspomnień gdy 25 lat temu z papieżem Janem Pawłem II przybyli do Starego Sącza „Tłumy ludzi przyszły z parasolkami – tak jak my dzisiaj, ale stopniowo deszcz zanikł i uroczystości zakończyły się w pięknym słońcu. Jestem przekonany, że dzisiaj znów stanie się cud i wyjdzie słońce.”  Tym razem słońce nie wyszło, ale przestało padać.

Podczas uroczystości obecni byli: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski z małżonką, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl z małżonką, Poseł do Parlamentu Europejskiego Arkadiusz Mularczyk z małżonką , Konsul Generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér z małżonką, Miroslav Vilkovský burmistrz Lewoczy partnerskiego miasta Starego Sącza, Ľuboš Tomko burmistrz Starej Lubowli z małżonką, Andrzej Stawiarski Przewodniczący Rady Miejskiej Starego Sącza i Prezes Zarządu Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, Radni, Sołtysi i Przewodniczący Osiedli ze Starego Sącza, różne grupy, poczty sztandarowe, chór i orkiestra Straży Granicznej z Nowego Sącza. Nie zabrakło gości z Węgier. Márk Aurél Érszegi główny doradca ds. religijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier przybył z delegacją.

 Podczas Mszy wspominano odwiedziny naszego ukochanego papieża Polaka, który 25 lat temu w tym miejscu kanonizował Św. Kingę. Kardynał Stanisław Dziwisz mówił

Święci nie przemijają. Po raz pierwszy te trzy słowa wypowiedział w Starym Sączu metropolita krakowski Karol Wojtyła w 1966 rok wraz z Prymasem Tysiąclecia, błogosławionym kard. Wyszyńskim modlił się o kanonizację błogosławionej Kingi. Po raz drugi te słowa wypowiedział już papież Jan Paweł II, który podczas siódmej pielgrzymki do Ojczyzny, jako zwiastun nadziei i miłości przybył do Starego Sącz, aby dopełnić tej kanonizacji. Wtedy też Ojciec Święty powiedział, że św. Kinga pozostała w pamięci narodu polskiego. Autentyczna świętość nigdy się nie starzeje, nie przemija. Świadectwo św. Kingi nadal przemawia do naszych umysłów, serc” – mówił kardynał Stanisław Dziwisz w niedzielę w Starym Sączu.

Po nabożeństwie odbył się piknik rodzinny, którego organizacji podjęło się Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu im. św. Jana Pawła II. Były liczne atrakcje dla całych rodzin, dobra kuchnia i przyjemna muzyka. Miejscowe koła gospodyń wiejskich przygotowały przekąski regionalne i domowe ciasta.

Na zakończenie uroczystości odbył się koncert zespołu Golec uOrkiestra, który stworzyły niesamowitą atmosferę pełną energii i radości.

Moment, gdy tłum śpiewał “Barkę” dla Jana Pawła II, był naprawdę magiczny. Niebo nad starosądeckimi błoniami było cudne, co dodawało uroku całej chwili. Tysiące ludzi śpiewających jedną z ulubionych pieśni papieża, zjednoczonych w tym samym czasie i miejscu, stworzyło niezapomnianą atmosferę pełną emocji i wzruszeń.

Organizatorem wydarzenia było Urząd Miejski Starym Sączu, Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu. Partnerem wydarzenia było Województwo Małopolskie.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich którzy pomagali w organizacji tego wydarzeni w szczególności dla pracowników MZGK, pani Katarzyna Luksy z CKIS w Starym Sączu, jednostkom OSP i Policji.

PARTNER WYDARZENIA

Skip to content