Trzej Królowie pokłonili się Chrystusowi

Orszak Trzech Króli, a z nim wielu mieszkańców Starego Sącza oddało pokłon Bogu wcielonemu. Po drodze Dobro musiało pokonać Zło.

Orszak rozpoczęła msza św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył ks proboszcz Janusz Ryba. Orszak poprowadził jeździec ze sztandarem, trzech jeźdźców z flagami Polski i Starego Sącza, Król Afrykański Baltazar w asyście kolędników misyjnych, Król Azjatycki -Melchior na bryczce, Król Europejski Kacper w otoczeniu rycerzy, Starosądeczanie, scholka Boże Nutki z parafii pw. Miłosierdzia Bożego, starości, konferansjerzy oraz uczestnicy Orszaku.

Po Mszy św. Orszak wyruszył pod kino Sokół, gdzie odegrana została scena „Dwór Heroda”. W rolę Heroda wcielił się Józef Majda, w rolę Dworzanina Anna Majda z Fundacji Rozwoju Sądecczyzny, a w rolę Aniołków ich dzieci: Ania i Gabriela. Następnie Orszak udał się na starosądecki Rynek. Tam mieszkańcy mogli podziwiać inscenizację „Walki dobra ze złem”.  Niezwykle barwne widowisko przygotował Zespół Petrus ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu pod kierunkiem Anny Kozik, założycielki zespołu, a także ich starsi koledzy ze szkoły oraz niezawodni Rodzice, którzy mocno zaangażowali się w to przedsięwzięcie.

Aniołki, w których wcieliły się uczniowie z „Dwójki” częstowały wszystkich uczestników Orszaku słodkościami..Orszak przeszedł  przez Bramę Anielską przy starosądeckim klasztorze, która prowadziła do stajenki z małym Jezusem. Przygotowała ją młodzież z parafii św. Elżbiety w Starym Sączu. Pokłon Dzieciątku złożyli nie tylko monarchowie, ale i wszyscy uczestnicy orszaku.

Na dziedzińcu pokłonili się pastuszkowie z parafii pw. św. Elżbiety pod kierunkiem s. Teofili, dzieciaki z zespołu Bystro Kicora oraz św. Kinga wraz z Królami. Wypuszczony został także gołąbek pokoju. Uczestnicy Orszaku wspólnie kolędowali i dzielili się opłatkiem, a koła gospodyń wiejskich i miejskich częstowały ciastem i gorącą herbatą. Na zakończenie na wszystkich czekało kolędowanie z zespołem Starosądeczanie, scholką Boże Nutki pod kierunkiem Danuty Hejmej oraz dziećmi ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Starym Sączu.

Dziękuję bardzo wszystkim osobom zaangażowanym w organizację orszaku – mówi Daniel Śmierciak sekretarz gminy. – To było piękne świadectwo wiary i godne uczczenie jednego z najstarszych chrześcijańskich świąt. Cieszymy się, że wypadło tak okazale. W tym roku orszak szedł pod patronatem Fundacji Orszak Trzech Króli.

Skip to content