Parkuj i jedź – nowy pomysł na komunikację

W ramach projektu powstał m.in. parking na 130 miejsc postojowych, budynek wraz z poczekalnią, pętla autobusowa i przechowalnia rowerów. Od poniedziałku przez Park&Ride będą kursować autobusy MPK

W wydarzeniu uczestniczyło wieli znakomitych gości: posłanka Urszula Nowogórska posłowie Wiesław Janczyk i Patryk Wicher, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, radny sejmiku Stanisław Pasoń, wójtowie zaprzyjaźnionych gmin, przedstawiciele zarządu i Rady Powiatu Nowosądeckiego i Rady Miejskiej w Starym Sączu.

Bardzo się cieszę, że mogliśmy uczestniczyć w tej inwestycji jako instytucja wspierająca finansowo – podkreślił marszałek Witold Kozłowski. – Tego rodzaju przedsięwzięcia są realizowane w ramach dużych montaży i to nie tylko finansowych, ale również montaży wykonawczych. Najważniejsze to współpraca wielu różnych podmiotów w realizacji tej pięknej i pożytecznej inwestycji. Kwestie związane z zanieczyszczeniem powietrza traktujemy bardzo poważnie. Ta inwestycja to bardzo dobry krok w bardzo dobrym kierunku.

Parking “Parkuj i Jedź” to m.in. 130 miejsc postojowych (w tym 6 miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnością) i 4 miejsca dla autobusów i busów. Wybudowano również obiekt z komfortową poczekalnią, pętlę autobusową z wiatą przystankową, budynek przechowalni dla 22 rowerów i obiekty tzw. małej architektury. Całość jest objęta monitoringiem. Parking znajduje się przy ul. Pod Ogrodami i przy przystanku komunikacji zbiorowej. W niedalekiej przyszłości do centrum będzie można się dostać kładkami wprost z dworca i parkingu. Będzie to możliwe po przerzuceniu kładki pieszej nad ul. Jana Pawła II. Na razie pieszo do rynku można przejść przez pobliskie rondo i chodnikiem wzdłuż ul. Jana Pawła II.

Łączna wartość projektu wynosi ponad 61 mln zł, a wartość dofinansowania – ponad 40 mln zł, ponieważ inwestycja została zrealizowana w ramach zadania: „Rozbudowa niskoemisyjnego systemu transportu publicznego aglomeracji sądeckiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 i obejmowała również budowę dworca MPK w Nowym Sączu i zakup niskoemisyjnych autobusów, które kursują również po Gminie Stary Sącz. Wartość całkowita Park and Ride czyli starosądeckiej części projektu: 8 616 701 zł, a wartość dofinansowania z funduszy UE 5 432 120 zł.

To będzie prawdziwa brama do miasta, ale też duże usprawnienie komunikacji w rejonie. – mówi burmistrz Jacek Lelek. – Dzięki współpracy Nowego Sącza i Starego Sącza oraz dzięki Województwu Małopolskiemu mamy obiekt klasy europejskiej. To miejsce powstało dzięki współpracy i z myślą o współpracy. Wierzę, że będzie ważne dla komunikacji całego regionu. Dziękuję wszystkim osobom, dzięki którym ten projekt udało się zrealizować.

Logotypy projektu
Skip to content