Droga “Na Targowisko” w Przysietnicy gotowa

Inwestycję razem z budową mostu na Potoku Przysietnickim wsparła dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych. Gmina Stary Sącz zdobyła na ten cel 525 tys. zł.

Ale to nie jest oczywiście całkowity koszt budowy. Po przetargu okazał się, że najkorzystniejsza okazała się oferta Przedsiębiorstwa Robót Drogowo Mostowych z Nowego Sącza, która opiewała na 1 mln. 316 tys. zł.

Powstało 220 mb nowej nawierzchni, ale najbardziej kosztowna była przeprawa przez potok. Do budowy mostu wykorzystano konstrukcje z blachy falistej (na zdjęciach). Wykorzystuje się je przy budowie mostów z dwóch powodów. Po pierwsze pozwalają one na optymalną kontrolę przepływu wody w potoku – co przy górskich potokach jest niezmiernie istotne, a po drugie dzięki nim można zbudować most, którego nawierzchnia będzie biegła na równi z nawierzchnią dróg, które spina. Przy standardowych konstrukcjach obok żelbetonowego fundamentu z żelbetonu trzeba wykonać dodatkowo samą konstrukcję mostu co sprawia zazwyczaj, że most zaczyna górować nad drogami.

 Fundusz Dróg Samorządowych to dla gmin bardzo dobry program. Mając przygotowaną dokumentację można pozyskać sporo środków na konieczne i kosztowne inwestycje drogowe – zaznacza zastępca burmistrza mówi Kazimierz Gizicki – Dofinansowanie, o które się staramy pozwala takie zadania realizować. Przygotowujemy kolejne wnioski do tego programu.

Skip to content