Z gór widać więcej – malarze Sądecczyzny na Ursynowie.

Artyści Sądecczyzny, również związani ze Starym Sączem po raz pierwszy pokazali swoje obrazy na warszawskim Ursynowie. W Domu Kultury Stokłosy trwa wystawa „Z góry widać więcej – artyści Sądecczyzny na Ursynowie”.

Na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny swoje obrazy prezentuje trzynastu artystów związanych rodowodem lub miejscem zamieszkania z Sądecczyzną: Krzysztof Bojarczuk – Nowy Sącz, Jarosław Czaja – Łukowica koło Łącka, Urszula Gawron – Nowy Sącz, Wacław Jagielski – Nowy Sącz, Małgorzata Kossakowska – Nowy Sącz, Krzysztof Kuliś – Nowy Sącz, Ignacy Kurowski – Stary Sącz, Małgorzata Machnikowska-Machnik – Krynica-Zdrój, Mariusz Obrzud – Obidza koło Łącka, Sylwia Rams-Pikuła – Gołkowice/Kraków, Krystyna Tomasiak – Muszyna, Janusz Tyrpak – Muszyna/Kopenhaga , Michał Załuski – Nowy Sącz.

Na wystawie zobaczyć można dwa obrazy każdego z twórców: dzieło najbardziej reprezentatywne dla warsztatu artysty oraz tematycznie związane z Ziemią Sądecką. Prezentują one rozmaite postawy i inspiracje ich twórców: jedni obrali język abstrakcji, inni zaś konsekwentnie podążają z nurtem tradycji. Wszyscy jednak z niezwykłą malarską wrażliwością prezentują swój intymny świat, którego fundamentem jest ich mała ojczyzna.

Chcemy przybliżyć prace sądeckich artystów warszawskiej publiczności, w tym promotorom i krytykom sztuki, marszandom, właścicielom galerii i organizatorom kulturalnych wydarzeń w stolicy – mówi Ryszard Kruk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny.- Wystawa może także pomóc w promocji Sądecczyzny wśród mieszkańców Ursynowa. Chcemy przy okazji wesprzeć promowanie wspaniałych imprez kulturalnych organizowanych na Sądecczyźnie.

Promowaliśmy nie tylko twórczość plastyczną, ale nasze sztandarowe wydarzenia: Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, Pannonicę, czy Starosądecki Jarmark Rzemiosła. – dodaje burmistrz Jacek Lelek. –  Stary Sącz wsparł inicjatywę pana Ryszarda Kruka, stąd moja i Wojciecha Knapika, dyrektora CKiS w Starym Sączu obecność na wernisażu. Pomysł wsparł również pan Rafał Skąpski, niegdyś wiceminister kultury, dziś prezes Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej, który próbuje się reaktywować.

Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny grupuje osoby z różnych zakątków Polski, w tym także sporo z Ursynowa. Wspólnie z partnerami dokumentuje zagrożone zabytki, nagradza najlepsze książki o regionie, promuje turystykę i bogactwo kulturalne regionu. Stowarzyszenie włączyło się choćby w upamiętnienie Feliksa Szczęsnego Morawskiego.