Drzeworyty mistrza Jana

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu wraz z Muzeum Regionalnym w Starym Sączu serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy „Album Matejkowski”, który odbędzie się w dniu 6 marca 2020 r. /piątek/ o godz.: 17.00 w Domu Gotyckim w Nowym Sączu.

Grafiki pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Starym Sączu. Wystawa czynna będzie do 16 maja 2020 r.

Prowadzone przez Andrzeja Długosza Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli w Starym Sączu skrywa różne skarby. Jednym z nich jest kolekcja 70 drzeworytów Jana Matejki wydawanych w latach 1873- 1876 w 3 cyklach: „Obrazy”, „Wizerunki odtworzone przez Jana Matejkę z pieczęci, pomników, medali i sztychów” oraz „Starożytne budowle i zabytki”.

Jan Matejko jak się okazuje, to nie tylko wielkie kompozycje historyczne jak “Hołd pruski”, Bitwa pod Grunwaldem”, czy “Kazanie Skargi”. Wystawa pokaże inne oblicze wielkiego artysty – oblicze ilustratora. Korzystając z ówczesnych gazet Jan Matejko opublikował wiele drzeworytów powstałych na podstawie własnych rysunków. Swoją pasję popularyzowania historii Polski realizował ilustrując na potrzeby pism głównie tematy historyczne – postacie i zabytki. Ryciny były niezwykle wysoko cenione przez dziewiętnastowiecznych czytelników.

 Drzeworyty Jana Matejki to oczywiście tylko część ciekawych i coraz to bogatszych zbiorów starosądeckiego muzeum. Zapraszamy również do odwiedzania MUZEUM STARY SĄCZ

Zaproszenie
Skip to content