Profil zaufany – załatw sprawy bez wychodzenia z domu.

Założenie profilu zaufanego jest bezpłatne, a korzyści duże. Większość formalności można załatwić z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie bez kolejek i wizyt w urzędzie. Lista możliwości, jakie daje taka forma identyfikacji elektronicznej jest coraz większa.

Już od ubiegłego roku można sprawdzać poprzez profil zaufany wypełniony przez urząd skarbowy e-PIT, poprawić go lub zaakceptować, lub wyrobić sobie bezterminowy e-dowód osobisty, który umożliwi nie tylko potwierdzenie tożsamości, ale również podpisywanie dokumentów elektronicznych, potwierdzenie obecności w placówkach medycznych oraz korzystanie z elektronicznych bramek na lotniskach w krajach Unii Europejskiej.

– Profil zaufany się przydaje i coraz więcej osób korzysta z tej formy kontaktu z urzędem – zaznacza sekretarz Gminy Stary Sącz Daniel Śmierciak. – Ograniczony dostęp do urzędu w czasie koronawirusa nas do tego zdopingował i przekonał, że elektroniczna forma kontaktu to nic strasznego. Oczywiście czasem bez wizty w urzędzie się nie obejdzie, ale dzięki koncie na platformie e-puap można w prosty sposób złożyć wniosek o wymianę dowodu osobistego, o świadczenia w programie 500+, dostać dofinansowanie na zakup podręczników szkolnych, odpisy aktów stanu cywilnego: małżeństwa, urodzenia, zgonu. Można też założyć lub zawiesić działalność gospodarczą, sprawdzić punkty karne, jeżeli jest się kierowcą, zgłosić spadek lub darowiznę, dostać pozwolenie na wycinkę drzew lub wysłać pismo do urzędu w dowolnej sprawie. Już około 50 usług można załatwić online.

 Profil zaufany można założyć bezpośrednio przez stronę internetową ePUAP, czyli na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej, ale nie unikniemy wówczas wizyty w punkcie potwierdzającym (urzędzie miejski, placówka ZUS, urząd skarbowy), aby potwierdzić tożsamość. Zdecydowanie łatwiej to zrobić bez wychodzenia z domu  przez stronę internetową banku. Wystarczy tylko mieć w którejś z tych instytucji rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy. Niestety nie wszystkie banki udostępniają jeszcze taką możliwość.

Wystarczy na stronie banku wybrać zakładkę e-urząd i opcję profil zaufany lub załóż profil zaufany, w zależności od banku i działać wedle wskazówek na stronie. Konto w serwisie e-PUAP zostanie utworzone automatycznie. Profil zaufany sprawdzi się również przy wystąpieniu przed wyjazdem za granicę o EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Mogą się o nią ubiegać wszyscy ubezpieczeni w NFZ, członkowie rodzin zgłoszonych przez osoby ubezpieczone oraz osoby nieubezpieczone, ale mające prawo do świadczeń.

Profil zaufany ważny jest przez trzy lata. Po tym czasie należy go odnowić.

E-PUAP

Skip to content