Trzy wnioski do programu Polski Ład

Mała obwodnica Starego Sącza, budowa kanalizacji w Gołkowicach Górnych i w Barcicach na Małej Równi oraz rozbudowa Środowiskowego Domu Samopomocy. Na te trzy inwestycje Gmina Stary Sącz złożyła wnioski o dofinansowanie z programu rządowego Polski Ład.

Złożyliśmy wnioski na trzy projekty – mówi burmistrz Jacek Lelek. – To po pierwsze kontynuacja rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej w gminie. Chodzi w tym przypadku o Gołkowice Górne i kanalizację oraz wodociąg
w Barcicach za Popradem, na tzw. Małej Równi. Drugie zadanie, bardzo istotne, rozwojowe to budowa dalszej części ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która połączy ul. Podegrodzką ze Strefą Aktywności Gospodarczej. Powstanie w ten sposób mała obwodnica Starego Sącza. Po wybudowaniu około 1 km drogi w takim samym standardzie, jak część w SAG, czyli ze ścieżką rowerową, chodnikiem i mostem na Moszczeniczance, połączymy dwie części Starego Sącza – część istniejącego osiedla mieszkaniowego i tego planowanego ze Strefą Aktywności Gospodarczej, nowym rondem i drogą wojewódzką. Ta inwestycja to koszt około 15 mln zł.

Kanalizacja w Gołkowicach Górnych i Barciach plus wodociąg w Barcicach to koszt szacunkowo około 20 ml zł. Trzecia planowana inwestycja, na którą gmina złożyła wniosek to rozbudowa Środowiskowego Domu Samopomocy. Prace projektowe są mocno zaawansowane. Jeżeli uda się uda uzyskać dofinansowanie, to do tej inwestycji nasz samorząd przystąpi najszybciej. Tutaj mówimy o koszcie około 5 mln zł. Z pierwszego naboru wniosków do Programu Polski Ład gmina wnioskuje o około 40 mln zł. Ile się uda pozyskać, czas pokaże.

Przetargi muszą być ogłoszone w ciągu pół roku od otrzymania dofinansowania. Na pierwsze dwa zadania będzie to przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj. O ile oczywiście wyniki naboru będą dla Gminy Stary Sącz pozytywne, najszybciej, można ruszyć z rozbudową Środowiskowego Domu Samopomocy. Rozbudowa i przebudowa obiektu w Cyganowicach powinna się zakończyć do końca 2023.

Skip to content