Gminne dotacje przynoszą efekty

W tym roku w Gminie Stary Sącz uda się wymienić około 100 pieców. 85 % przy wsparciu gminy. To dobra wiadomość u progu sezonu grzewczego.

Cieszę się, że możemy wesprzeć finansowo gospodarstwa domowe, które decydują się na wymianę starego pieca, a z drugiej strony bardzo dziękuję mieszkańcom, którzy dostrzegają wagę problemu, wymieniają piece i sami ponoszą przecież niemały wysiłek finansowy – podkreśla burmistrz Jacek Lelek. – Około 100 nowych kotłów to dobry wynik, bo to rzeczywista liczba rozliczonych wniosków, a nie tylko złożonych. W budżecie na przyszły rok też zabezpieczymy pieniądze na dotacje dla mieszkańców.

Mieszkańcy najchętniej wymieniają stare piece na kotły gazowe, potem pelletowe. Piece na tzw. ekogroszek to margines (4 szt.)

Pierwsze piece w gminie wymieniano korzystając z dofinansowania już w 2016 r. Pieniądze na dotacje pochodziły z Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Udało się wówczas wymienić 69 kotłów. W latach 2017 – 2021 przy wsparciu z Małopolskiego Programu Operacyjnego mieszkańcy wymienili 135 kotłów.

Zdecydowaliśmy się na dotacje z budżetu, żeby ten proces przyspieszyć i wesprzeć inne programy – dodaje burmistrz. – Trzy lata gminnego wsparcia zaowocowały dodatkowo 245 wymienionymi kotłami.

Jak już wspomnieliśmy większość to piece gazowe. 30 osób korzysta z pelletu.

Wyniki mogą być jeszcze lepsze, bo sporo osób wymienia kotły na własną rękę i koszt, albo korzysta z rządowego programu “Czyste Powietrze” . Za pośrednictwem gminy złożono w tym roku do tego programu 96 wniosków, ale nie wiadomo ile jest rozliczonych i czy nie pokrywają się z wymienionymi piecami z gminnej dotacji. Dotacje z “Czystego Powietrza” i gminną można łączyć.

Na jakość powietrza wpływa też termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła w budynkach gminnych – ostatnio w Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu. Mieszkańcy inwestują również w fotowoltaikę. Na koniec czerwca tego roku w gminie Stary Sącz działały 354 instalacje o mocy 2293,810 kW (121 w mieście, 233 w innych miejscowościach gminy).

Poniżej wykaz przepisów z uchwały antysmogowej Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Skip to content