IMO Galeria już działa i zaprasza.

Pokonkursową wystawą plakatu pt. „Pandemia? Kryzys!” w poniedziałek 7 marca 2022 roku rozpoczęła swoją działalność artystyczną nowa Galeria Sztuki Współczesnej „IMO” w Starym Sączu przy ul. Kopernika 1.

W wernisażu wzięli udział sympatycy Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu i Galerii IMO oraz zaproszeni goście.  

Premierowa wystawa jest zapisem głosu środowiska twórców wypowiadających się artystycznie w formie plakatu na temat nowej sytuacji, z jaką przyszło się nam wszystkim zmierzyć wraz z nastaniem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Wystawa stanowi odzwierciedleni emocji, jakie towarzyszyły twórcom w trakcie tzw. „drugiej fali” (prace na konkurs nadsyłane były w I i II 2021 r).

Jury w składzie: Krzysztof Dydo, Małgorzata Kaczmarska, Mariusz Knorowski i Wojciech Kwaśniewski. wybrało i doceniło zakwalifikowaniem na wystawę 45 prac spośród 1190 nadesłanych na konkurs z Polski i zagranicy.

Organizatorzy oczekiwali odważnych prac, komentujących skutki wywołane wielomiesięcznym zamrożeniem funkcjonowania sektora kultury dla środowiska z nim związanego (artyści wizualni, muzycy, aktorzy, filmowcy, tancerze i inni) oraz prac odnoszących się do kondycji psychicznej człowieka i jakości jego życia w obliczu wprowadzonych ograniczeń oraz długotrwałej izolacji.

Geneza konkursu i wystawy wywodzi się z przeświadczenia organizatorów, że artyści potrafią, będąc o krok przed innymi, wcześniej/celniej werbalizować najistotniejsze problemy ludzkości. Utopijna idea zakładała, że głos artystów miał pomóc i sprawić, by przewidywany przełom nie stał się dramatem, lecz ewolucją. Czy to się udało? Można nawet trzeba samemu się przekonać. Wystawę będzie można oglądać w Galerii IMO do 20 kwietnia.
Galeria czynna jest pięć dni w tygodniu (oprócz wtorku i niedzieli) od godz. 10 do 18.  

Oprócz ekspozycji plakatów w Galerii IMO (mała sala) można zobaczyć artefakty i zapis instalacji artystycznej  pt. „Ada” poświęconej patronce starosądeckiego centrum kultury światowej sławy sopranistce Adzie Sari. Autorką tego projektu artystycznego jest przebywająca na rezydencji artystycznej w Starym Sączu w sierpniu 2021 r bułgarska artystka Tina Zlatina.

Skip to content