Kreślimy nową rzeczywistość

Mieszkańcy Starego Sącza i goście odwiedzający Sądecczyznę doczekali się nowego obiektu kultury, który będzie mocnym punktem na mapie kultury i wzmocni ofertę kulturalną Ziemi Sądeckiej.7 marca 2022 r. nowa siedziba Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu w obecności Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, Posłów na Sejm i licznie przybyłych gości otwarła podwoje. Od jutra wtorku 8 marca 2022 obiekt jest udostępniony dla szerokiej publiczności.

Po trwającej 3 lata budowie oddano do użytku inwestycję, która ze względu na wielkość, koszt i stopień skomplikowania okazała się być rekordową wśród wszystkich dotychczasowych inwestycji kulturalnych w Starym Sączu i jedną z większych w regionie.  Ale trzeba podkreślić, że początek prac koncepcyjnych sięga jeszcze roku 2015, kiedy zrodził się pomysł by zrewitalizować kamienicę w Rynku pod nr 5 i rozpoczęto pierwsze rozmowy i konsultacje na ten temat.

Ta inwestycja i to co samorząd starosądecki czyni przez ostatnie lata, bardzo mocno podkreśla, że w Starym Sączu znamy wagę kultury i jej znaczenie, wiemy, że inwestycja w kulturę to jest najlepsza inwestycja i najtrwalsza – podkreślał burmistrz Jacek Lelek. – Ten obiekt jest naszą nową dumą, ale też emanacją naszego podejścia do Starego Sącza i do historii. Z jednej strony dbamy o to, by zachowywać tradycję, o wygląd naszego unikatowego rynku – wszak patrząc z centrum miasta nic się nie zmieniło. Kamienica numer 5, Dom na Dołkach i sylwetka klasztoru trwają, tak jak trwały. Z drugiej strony nie uważamy historii za rzecz zamkniętą, my tę historię tworzymy. Do tego co odziedziczyliśmy od naszych przodków pochodzimy z wielkim pietyzmem i szacunkiem, ale dodajemy nowe, kreślimy nową rzeczywistość. Życzę by ten nowoczesny budynek wypełniał się treścią, wydarzeniami, służył mieszkańcom, gościom i turystom.Koszt inwestycji zamknął się kwotą 13 033 179,51 zł , z czego 11 784 470,00 zł  kosztowały roboty budowlane, a 1 248 709,51 zł  zakup niezbędnego wyposażenia. Centrum kultury już w 2018 roku pozyskało dofinansowanie z kwocie 5 199 736,09 zł z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Zadanie zostało sfinansowane w ramach priorytetu Rewitalizacja miast średnich i małych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Nowa siedziba Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu na powierzchnie użytkową 1375 m2. Przed remontem i rozbudową było to niecałe 300 m2 powierzchni użytkowej. Ponad 1000 m2 zajmuje dobudowana nowa część od ul. Kopernika 1 składająca się z dwóch kondygnacji nadziemnych i dwóch ukrytych od ziemią. To tutaj, na poziomie -8m mieści się imponująca nowoczesna galeria, gdzie eksponowane mają być różnorodne oblicza sztuki współczesnej.

Starosądeckie Centrum Kultury po latach starań doczekało się docelowego zaplecza na potrzeby prowadzonej działalności animacyjnej i edukacyjnej (m.in. w postaci różnorodnych zajęć, warsztatów i kursów). W obiekcie znalazło się m.in. miejsce dla sali warsztatowej, dla pracowni multimedialnej, pracowni plastycznej z wyjściem na taras widokowy, sali baletowej oraz klubowej, gdzie funkcjonować będzie klub dla młodzieży. Na parterze działa kawiarnia Frida Art Café, nowe miejsce spotkań w zabytkowym centrum Starego Sącza.

Goście biorący udział w otwarciu podkreślają, że Stary Sącz podjął się bardzo ambitnego zadania i pozyskał obiekt jaki rzadko spotyka się w miasteczkach tej wielkości. Rzeczywiście jest to budynek, którego nie powstydziłoby się żadne miasto nie tylko w Polsce, ale też zagranicą. Flagowy, efektowny obiekt, o ciekawej architekturze, funkcjonalny  i idealnie położony w samym centrum miasteczka.

Widzimy wspaniały przykład połączenia tradycji i nowoczesności. Nie tylko w formie architektonicznej tego budynku, ale również w jego działalności.  Jestem pewny, że Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari stanie się sercem inicjatyw kulturowych, społecznych i artystycznych, które bije i  bić będzie w centrum Starego Sącza – mówił marszałek Witold Kozłowski.Nowa siedziba CKiS wrasta w tkankę urbanistyczną „miasteczka z klimatem”. Mimo, że pierwsze reakcje po zaprezentowaniu koncepcji architektonicznej autorstwa Wojciecha i Anny Świątków z pracowni architektonicznej 55Architekci wskazywały na niemały szok. Dziś, po kilku latach te emocje już w znacznej mierze opadły. Okazało się, bowiem że ten obiekt o nowoczesnej bryle bardzo udanie komponuje się z zabytkowym otoczeniem, a nawet korzystnie je eksponuje. Nowy budynek Centrum Kultury z dziedzińcem od ul. Kopernika 1 i sąsiednim Domem na Dołkach sworzył też nową, atrakcyjną enklawę z potencjałem dla działań artystycznych i kulturalnych i jako miejsce spotkań.

Od jutra (wtorek 8 marca 2022) obiekt zostanie udostępniony dla szerokiej publiczności.


Skip to content