Ks. prałat Jan Wąchała i Janusz Pasiut zasłużeni dla Ziemi Sądeckiej

Kolejnych 15 osób dołączyło do zacnego grona Zasłużonych dla Ziemi Sądeckiej. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski i przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec, podczas uroczystej sesji Rady Powiatu Nowosądeckiego odznaczyli Zasłużonych Sądeczan. O odznaczenie ks. prałata Jana Wąchały i Janusza Pasiuta wnioskował burmistrz Jacek Lelek.

– Gratuluję wszystkim wyróżnionym – mówił starosta Marek Kwiatkowski. – Wasze zaangażowanie w sprawy społeczne i kulturalne oraz promocja Ziemi Sądeckiej przynosi wymierne korzyści. Nasz region jest postrzegany jako przyjazne, zielone i pełne atrakcji miejsce w Polsce. Nie do przecenienia jest również odpowiednie podejście mieszkańców do gości z Polski i zagranicy. Cieszę się, że Sądecczyzna ma tak wielu ambasadorów działających w różnych dziedzinach. Gratuluję i życzę niegasnącej pasji i radości z tego, co robicie!

Ks. prałat Jan Wąchała przez wiele lat proboszcz Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Przysietnicy (dziś rezydent w parafii). Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1975 roku, a w Przysietnicy pracuje od roku 1985. W roku 2020 ks. prałat Jan Wąchała obchodził jubileusz 45-lecia kapłaństwa i 35-lecie posługi proboszcza w Parafii w Przysietnicy. Ks. prałatowi przypadło w udziale budowanie (od 1988 roku) parafialnej świątyni. Zwieńczeniem tego dzieła była konsekracja kościoła, dokonana przez ordynariusza tarnowskiego bpa Andrzeja Jeża w 2018 roku. Świątynia powstawała sukcesywnie, dzięki temu jest bardzo interesująca pod względem architektonicznym, a jej wystrój jest dopracowany i harmonijny. Prałat Jan Wąchała jest także kapłanem, który wkłada wiele serca w troskę o całą społeczność wykraczając swoimi działaniami poza granice zwykłych obowiązków duszpasterza. Jest  postrzegany jako człowiek oddany służbie bliźniemu, który z ogromną wrażliwością troszczy się o każdy aspekt życia wspólnoty. W czasie posłannictwa kapłańskiego, przez wiele podejmowanych działań, dał się poznać również jako przyjaciel młodzieży. Otwartość ks. Jana Wąchały na ludzkie potrzeby i gotowość służenia dzieciom, młodzieży, rodzinom i starszym osobom zjednały mu wiele uznania i wdzięczności.

Janusz Pasiut – trener piłki siatkowej. Jest prezesem Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Poprad” Stary Sącz. Uczy również wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu. To zasłużony działacz Małopolskiego Związku Piłki Siatkowej. Jest prekursorem siatkówki plażowej w województwie małopolskim i wychowawcą wielu roczników uzdolnionych siatkarek – juniorek reprezentantek Polski. Jego dużym sukcesem było wprowadzenie „Popradu” Stary Sącz do II ligi piłki siatkowej. Pod wodzą Janusza Pasiuta zajmowały one miejsca na podium w Małopolskiej Lidze Kobiet, mistrzostwach województwa w kategorii juniorek, ćwierćfinałach Mistrzostw Polski w kategorii juniorek i kadetek, Mistrzostwach Polski oraz Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w siatkówce plażowej. Dzięki takim projektom jak Siatkarski Ośrodek Szkolny, którego Janusz Pasiut jest koordynatorem, siatkówka cieszy się dużym zainteresowaniem, a młode siatkarki już od najmłodszych lat mają możliwość sportowego rozwoju i profesjonalnej opieki. W szkołach powstawały specjalne klasy objęte programem SOS. Janusz Pasiut jest pomysłodawcą i koordynatorem Akademii Siatkarskiej, która w zamyśle jest przygotowaniem do profesjonalnego treningu realizowanego w Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych. Prowadzi też Akademię Talentów Powiatu Nowosądeckiego w Piłce Siatkowej Dziewcząt. W 2019 roku Rada Miejska w Starym Sączu przyznała Januszowi Pasiutowi Odznakę Honorową Starego Sącza. W 2013 roku został wyróżniony Jabłkiem Sądeckim z okazji 15-lecia Powiatu Nowosądeckiego.

fot. Maria Olszowska/Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Skip to content