Jubileusz partnerskiego miasta – 775 lat Keszthely

W ostatnią sobotę węgierskie Keszthely świętowało 775 -lecie nadania praw miejskich. W uroczystościach, na zaproszenie władz Keszthely, uczestniczył Burmistrz Starego Sącz Jacek Lelek.

Oficjalne obchody święta miasta rozpoczęły się od podniesienia flagi, a po Mszy Św. odbyło się wręczenie odznaczeń na scenie rynku głównego Keszthely. Podczas uroczystości przemówienia wygłosili Bálint Nagy, poseł, sekretarz stanu w Ministerstwie Budownictwa i Inwestycji, do niedawna burmistrz miasta oraz zastępca burmistrza Keszthley pani Vozar Peterne. Następnie wręczono tytuły honorowe zasłużonym dla miasta sportowcom, ludziom kultury i społecznikom. W uroczystościach wziął udział burmistrz Jacek Lelek z małżonką Natalią i zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej w Starym Sączu Sławomir Szczepaniak. Była również okazja do spotkania z dr. Cseby Gezą, Konsulem Honorowym RP w Keszthely i wielkim przyjacielem Starego Sącza. Na okolicznościowym przyjęciu burmistrz gratulował mieszkańcom i zastępcy burmistrza jubileuszu i życzył wszelkiej pomyślności i dalszego rozwoju

Keszthely to bogate dziedzictwo historyczne, liczne muzea, sport na wysokim poziomie, bogate życiem obywatelskie. W ostatnich latach zainwestowało w bazę i atrakcje turystyczne. To przyjazne, bezpieczne miejsce do życia, w pięknym naturalnym środowisku. Nieprzypadkowo w tym roku zostało wybrane jako jedno z 10 najpopularniejszych destynacji nad jeziorem w Europie.

Po ceremonii odsłonięto tablicę upamiętniającą hrabiego Pála Festeticsa, założyciela gimnazjum i innowatora oświaty w Keszthely, wykonaną przez Stowarzyszenie Absolwentów Gimnazjum Jánosa Vajdy z okazji 250. rocznicy założenia instytucji. Po południu w ogrodzie zamkowym odbyła się również uroczystość z okazji 102. rocznicy podpisania traktatu z Trianon.

Skip to content