Termin ucieka !!! Złóż deklarację do końca czerwca.

Każdy mieszkaniec lub zarządca budynku ma obowiązek złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Obowiązek wynika z USTAWY z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

W tym systemie informatycznym będą umieszczone informacje o rodzaju ogrzewania stosowanego w budynkach. Po co takie dane? Pomogą walczyć ze smogiem i wspierać wymianę starych pieców. Obowiązek wiąże się więc z dotacjami dla mieszkańców, czy to rządowymi, czy to unijnymi, czy samorządowymi na wymianę tzw. “kopciuchów”.

Na złożenie deklaracji mieliśmy 12 miesięcy (dla budynków, które już istnieją), czyli termin mija z końcem czerwca tego roku. Jeśli informacje nie zostaną przekazane w terminie, właściciel nieruchomości może dostać mandat do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu – grzywnę do 5 tys. zł.

Deklaracje (w podziale na budynki mieszkalne i niemieszkalne) można złożyć:
1. w formie elektronicznej – przez Internet na stronie internetowej zone.gunb.gov.pl, bezpośrednio do systemu teleinformatycznego Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), z wykorzystaniem profilu zaufanego, podpisu elektronicznego lub e-dowodu
2. w formie papierowej – do Burmistrza Starego Sącza, 33-340 Stary Sącz ul. Stefana Batorego 25, za pośrednictwem którego dane zostaną przekazane do CEEB.

Formularz A budynki i lokale mieszkalne https://zone.gunb.gov.pl/dokumenty-do-pobrania/

Formularz B budynki i lokale niemieszkalne https://zone.gunb.gov.pl/dokumenty-do-pobrania/

Terminy składania deklaracji:

  • budynki istniejące – 12 miesięcy lub 14 dni w przypadku zmiany źródła ciepła,
  • budynki nowo powstałe – 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła.

Więcej informacji na stronie GUNB: www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq

Załączniki:

Formularz-A-budynki-i-lokale-mieszkalne

Formularz-B-budynki-i-lokale-niemieszkalne

Klauzula-informacyjna

Skip to content