XV edycja Honorowej Nagrody „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego

Mamy dwie dobre informacje. Wydana przez Gminę Stary Sącz publikacja “Zakochany w górach i lasach. O wędrówkach Szczęsnego Morawskiego” autorstwa dr Agaty Tobiasz została wyróżniona przez kapitułę nagrodą “Sądecczyzna”. Od przyszłego roku dzięki uprzejmości Bożeny Mściwujewskiej-Kruk i Ryszarda Kruka rolę Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, inicjatora i współorganizatora nagrody, przejmie Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w Ratuszu Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu – w ramach dorocznej, jubileuszowej XV edycji – wręczone zostały Honorowe Nagrody „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego za książki o tematyce historycznej, wydane w roku 2021. Nagrody decyzją Kapituły otrzymali: Bogdan Potoniec za książkę “Młyny i tartaki wodne doliny Popradu” (Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Nowy Sącz, 2021) oraz dr Agata Tobiasz za książkę “Zakochany w górach i lasach. O wędrówkach Szczęsnego Morawskiego” (Gmina Stary Sącz, 2021).

– W związku z zakończeniem działalności przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny, inicjatora i współorganizatora Nagrody, naszą rolę przejmie – co z radością podkreślamy – Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu. – poinformował podczas gali Ryszard Kruk. – To było cudowne piętnaście lat współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu i znakomitym składem kapituły nagrody. Nagrodziliśmy świetne książki poszerzające wiedzę o historii Sądecczyzny. Wierzymy, że przed nagrodą kolejne dobre lata, bo gdzież jej będzie lepiej niż w mieście ukochanym przez jej patrona. Dziękujemy paniom kierującym biblioteką i burmistrzowi Jackowi Lelkowi za jej przyjęcie pod strzechy Starego Sącza!

Nagrody wręczali: radna wojewódzka Marta Mordarska, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, Bożena Mściwujewska-Kruk – redaktor naczelna „Almanachu Muszyny” oraz Monika Gubała – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Autorom gratulował również Robert Ślusarek – dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Fot. Maria Olszowska/Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Skip to content