Starosądeckie święto rzemiosła za nami

13. edycja Starosądeckiego Jarmarku Rzemiosła przeszła do historii. Tysiące gości, prawdziwe rzemiosło, dużo fajnej muzyki, świetne jedzenie i kapitalna pogoda. Wystawcy, kupujący i odwiedzający wrócili do domów zadowoleni.

Bogaty program artystyczny też znalazł swoich fanów. Best, Ups, Alibi, Babeczki i Spółka, Allegro I oraz Allegro II – te zespoły taneczne z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury rozpoczęły program artystyczny w tym roku. Niezwykły koncert dała Iryna Hubiak wokalistka i bandurzystka. Absolwentka Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej uciekła do Polski dwoma synami z wojennej zawieruchy nas Ukrainie. Sobotni program zakończył ognisty występ folkowo-rockowego band Turnioki. W niedzielę natomiast na scenie zaprezentowała się nasza lokalna Bystro Kicora i folkowy zespół Murań.

Tradycją jarmarku jest już nagradzanie wyróżniających się rzemieślników i wystawców. Tym razem kapituła pracowała w składzie: Tadeusz Szewczyk (prezes zarządu Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu), Paweł Cieślicki (członek zarządu Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu), Kazimierz Gizicki (zastępca burmistrza Starego Sącza) Jan First (Starszy Cechu – Prezes Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości), Andrzej Maciuszek (Podstarszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu) oraz Julia Dziedzic i Sławomir Szczepaniak (Rada Miejska w Starym Sączu). Jako, że stoisk była niemal setka komisja w “terenie” na oglądaniu stoisk rzemieślników spędziła ponad dwie godziny. Ostatecznie jarmarkowe koguty trafiły do: Bernarda Rejdycha z Trzebini (kamienne kompozycje i pastele), Ewy Ślusakowicz z Koszalina (artystyczne torby tekstylne), Stowarzyszenia Ludzi Twórczych z Brzozowa, Kazimiery i Marka Ratajczaków z Wierchomli Wielkiej (rękawice furmańskie, czpki i skarpety wełniane) Elżbiety Łomnickiej z Łomnicy-Zdroju (haft płaski, serwety i obrusy), Józefa Lizonia z podegrodzkich Rogów (rzeźba), Ewy Kowalik z Sosnowca (wyroby filcowe), Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Kroguleckiej, Jadwigi Duchnickiej z Kęt (bibułkarstwo) i Moniki Byrskiej z Wadowic (ceramika). Wyróżnienia wręczał Jacek Lelek Burmistrz Starego Sącza i członkowie kapituły.

Nieodłączną jarmarkową sprawą są warsztaty rzemieślnicze. W tym roku pokazy prowadzone były między innymi przez Monikę Pychyrek z Pracowni Ceramiki Artami w Starym Sączu, Katarzynę Rychlik z pracowni ceramiki Artystycznej Vector z Wadowic, Marta Czarnecka z praconik Cudny Len zdradziła sekrety wyczarowywania artystycznej biżuterii. Powodzeniem cieszyły się warsztaty z filcowania Ewy Ślusakowicz i Jadwigi Duchnickiej z bibułkarstwa.

Warsztaty sfinansowali partnerzy naszego jarmarku: Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu i Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu. Dziękujemy za wsparcie również przede wszystkim Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Starym Sączu oraz Szymonowi Stolarskiemu (Sam-Chem), Beacie Kalicieckiej, Wiesławowi Stachurskiemu, Kołu Gospodyń Wiejskich z Przyszowej i Piekarni EPI.

O podniebienia gości dbały Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Kroguleckiej, Łazów Biegonickich, Moszczenicy Niżnej, Popowic, Przyszowej, Stowarzyszenie Górali Popradzkich z Przysietnicy, Stowarzyszenie Mostki Razem i Starosądeckie Koło Gospodyń Miejskich. Dziękujemy!

Skip to content