Starosądecki Jarmark Rzemiosła


Stary Sącz ze swym niepowtarzalnym klimatem jest miejscem szczególnie predestynowanym do prezentacji zachowanego lub odtwarzanego bogactwa kultury ludowej, dlatego od 2009 roku przez dwa dni pod koniec sierpnia Urząd Miejski w Starym Sączu organizuje Starosądecki Jarmark Rzemiosła nawiązujący do wielowiekowej tradycji sławnych jarmarków w „Starym Mieście”.

W czasie tej wielkiej ludycznej imprezy na Rynku – z czterech stron „zamkniętego” zwartym szeregiem zabytkowych kamieniczek – gromadzą się rzesze mieszkańców i turystów chłonących unikalną, smakowitą porcję tradycji i kultury naszego regionu.

Rynek zapełnia się kramami z rękodziełem ludowym, można tam zobaczyć: figurki z wosku pszczelego, rzeźby, szydełkowe aniołki, kwiaty z bibuły i drewna, wyroby z siana, talerze i kuferki wypalane, artystyczne wyroby lniane i skórzane, malarstwo na drewnie, ozdoby i kompozycje z suszu, hafty, koronki klockowe, dekoracje z wikliny, zabawki ludowe, gliniane wazony, wyroby z drewna, płaskorzeźby, korzenioplastykę, metaloplastykę, oryginalną biżuterię… Zawsze też można podziwiać jak te cuda powstają, jak na przykład pracują kowale. Stoiska gastronomiczne przyciągają zapachem chleba wiejskiego z łopaty, podpłomyków, smalcu ze skwarkami, kiszonych ogórków, marynowanych grzybów i innych różnorodnych smakowitych potraw regionalnych. A na okrasę występy zespołów folklorystycznych z Polski, Słowacji i Węgier, karpacki śpiew, góralskie tańce i gorąca, intrygująca muzyka najlepszych zespołów folkowych.

Nasz Jarmark to znakomita zabawa dla wszystkich, najmłodszych i najstarszych!

Skip to content