Wielki konkurs rozstrzygnięty

W konkursie historycznym „Stary Sącz. Wiem, gdzie mieszkam” zwyciężyła Oliwia Stachoń z SP w Popowicach (klasa 7) przed Olgą Tokarczyk z SP nr 2 w Starym Sączu (klasa 8) i Natalią Godoń z SP w Gaboniu (klasa 8). Daty, mało znane fakty z zamierzchłej przeszłości, ale i z historii najnowszej, elektroniczna formuła finału, konkurs dla publiczności i kibice dopingujący swoich faworytów. Emocji nie brakowało. 

Finał miał charakter teleturnieju. Ścisła grupa finalistów – 11 osób wyłonionych w ostatnim etapie międzyszkolnym, spotkała się w starosądeckim Sokole. Bardzo ciekawa była formuła tego finału, bo uczestniczy musieli wykazać się nie tylko wiedzą , ale i refleksem. W elektronicznym teście z 30 pytaniami liczył się prócz poprawnej odpowiedzi czas reakcji. To refleks i milisekundy zadecydowały o miejscach na podium.  W ścisłym gronie finalistów znaleźli się również: Helena Deja (klasa 7), Lilianna Piątkowska (klasa 5), Igor Leśniak (klasa 6), Aleksandra Tyka (klasa 8), Julia Pierzchała (klasa 8), Laura Dobrowolska Klasa 8)  – wszyscy SP nr 2, Justyna Kaczor (Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Starym Sączu, klasa 5) i Wiktor Magdziarczyk ( SP Gołkowice, klasa 5). Dla uczniów ósmych klas był to pierwszy i ostatni konkurs, natomiast piątoklasiści mogą wystartować jeszcze trzy razy. To było dla nich doskonałe przetarcie i przygotowanie do kolejnych edycji.  

Na finale obecny był pomysłodawca konkursu burmistrz Jacek Lelek, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie, Wojciech Knapik dyrektor CKiS im Ady Sari i prezes Starosądeckiej Fundacji Kultury (organizatorzy konkursu), Andrzej Długosz prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza, zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej Sławomir Szczepaniak, Sekretarz Daniel Śmierciak, sądecki historyk Leszek Migrała, nauczyciele i rodzice. Finalistów dopingowała pełna sala koleżanek i kolegów. Publika tez mogła wykazać się wiedzą. Nagrody książkowe dla niej i dla finalistów ufundował Andrzej Długosz, prezes TMSS. Była to, a jakże, dwutomowa „Historia Starego Sącza” i przewodniki po muzeum regionalnym. Ale, to nie były jedyne nagrody. Prócz satysfakcji najlepsi walczyli o atrakcyjne nagrody finansowe.

To było w pewnym sensie święto miasta – nie ukrywa burmistrz Jacek Lelek, pomysłodawca konkursu. – Mieszkamy w tak wyjątkowym miejscu, z niepowtarzalnym dziedzictwem historycznym i kulturowym, że od dłuższego czasu taki konkurs planowałem – po to żeby zachęcić poznawania tego co najbliższe, odkrywania, uświadamiania młodym ludziom swoich korzeni, tego bogactwa, które da mam nadzieję im siłę i poczucie zakorzenienia. Cieszę się, że aż tyle osób wystartowało w konkursie. 1000 uczestników w pierwszym etapie robi wrażenie, a wiedza finalistów była naprawdę rozległa i szczegółowa. Ta idea warta jest kontynuacji i już dziś zapraszam do udziału w drugiej edycji. Serdecznie gratuluję najlepszym, ale każdy kto wystartował jest w pewnym sensie wygranym. Dziękuję współorganizatorom, wolontariuszom, nauczycielom, każdemu, kto włączył się w organizację, przygotowanie uczniów i przeprowadzenie konkursu.

Słowa podziękowania należą się oczywiście opiekunom uczestników. Oliwę Stachoń do konkursu przygotowywała Urszula Dzięga, Natalię Godoń i Liliannę Piątkowską Ewa Sojka, Wiktora Magdziarczyka Urszula Orawiec, Justynę Kaczor Bogumił Tutko, a Maria Bielak wprowadziła do finału aż sześciu uczestników , w tym Olge Tokarczyk, która zajęła II miejsce. Gratulujemy!!!

Finał poprowadziła Teresa Szewczyk dyrektor SP w Skrudzinie i koordynatorka konkursu. Organizatorami konkursu byli Jacek Lelek Burmistrz Starego Sącza, Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu i Starosądecka Fundacja Kultury. Patronat honorowy sprawowało Towarzystwo Miłośników Starego Sącza, a medialny Starosądeckie.info

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z KONKURSU NA

FB GMINA STARY SĄCZ

O konkursie pisaliśmy:

Skip to content