Ulgi podatkowe dla małopolskich przedsiębiorców. Wsparcie Krakowskiego Parku Technologicznego dla firm
Prowadzisz przedsiębiorstwo na terenie Małopolski? Zgłoś się do Krakowskiego Parku Technologicznego. Możesz otrzymać wsparcie: zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT
w ramach programu Polska Strefa Inwestycji.
Czym jest Polska Strefa Inwestycji?
Jest to instrument zwolnienia z podatku, który zastąpił funkcjonujące od ponad 20 lat wsparcie inwestycyjne w specjalnych strefach ekonomicznych. Ulga podatkowa w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) stanowi pomoc publiczną dostępną w formie zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT) w wysokości nawet do 70% wartości realizowanej inwestycji.
Ulga podatkowa dostępna jest dla firm na terenie całej Polski, niezależnie od ich wielkości. Nawet mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą skorzystać z możliwości jakie daje Polska Strefa Inwestycji. Pomoc dla przedsiębiorstw wynikająca z tego programu pozwala zainwestować pieniądze w rozwój firmy i odliczyć od podatku dużą część wydatków inwestycyjnych.
Kto może skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji?
O wsparcie mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy chcą:
- utworzyć nowy zakład,
- zwiększyć zdolność produkcyjną swojego zakładu,
- wprowadzić nowe produkty,
- zmienić proces produkcyjny.
Jakiego typu branże mogą ubiegać się o wsparcie?
O pomoc może ubiegać się firma z szerokiego wachlarza branż. Pomoc mogą otrzymać niemal wszystkie firmy produkcyjne i logistyczne oraz niektóre usługowe. Wśród ostatnich inwestorów w PSI, znalazły się:
- branże tradycyjne (przemysł motoryzacyjny, ,środków transportu, chemiczny, sektor spożywczy. Warto zauważyć także producentów innowacyjnych łazienek, zbiorników kompozytowych, wyposażenia meblowego czy elementów drewnianych i metalowych),
- firmy z sektora usług (informatycznych, badawczo-rozwojowych w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, usług w zakresie księgowości (z wyłączeniem deklaracji podatkowych), badań i analiz technicznych, centrów telefonicznych, usług architektonicznych oraz inżynieryjnych).
Co trzeba zrobić i ile można zyskać – decyzja o wsparciu
Skorzystanie ze zwolnienia podatkowego uwarunkowane jest uzyskaniem decyzji o wsparciu. Decyzja wydawana jest na 12 lub 15 lat, co również uwarunkowane jest lokalizacją przedsięwzięcia.
Decyzja o wsparciu określa warunki jakie przedsiębiorca musi spełnić, aby móc korzystać ze zwolnienia, takie jak: przedmiot nowej działalności, lokalizacja inwestycji, czy minimalne koszty kwalifikowane, od wysokości których zależy kwota przysługującego zwolnienia.
Wysokość pomocy publicznej na obszarze obsługiwanym przez KPT (zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub PIT) wynosi:
- 40% dla dużych firm
- 50% dla średnich firm
- 60% dla małych i mikro przedsiębiorstw, poniesionych nakładów inwestycyjnych.
Np. mały przedsiębiorca inwestujący 2 mln zł na zakup gruntu, budowę zakładu i wyposażenie w potrzebne maszyny, uzyska zwolnienie z PIT lub CIT w wysokości 1 200 000 zł do wykorzystania przez 12 lub 15 lat. Podatku nie płaci tak długo, dopóki ten limit (1 200 000 zł) nie zostanie wykorzystany.
Kto wydaje decyzję o wsparciu?
Decyzję o wsparciu na obszarze województwa małopolskiego oraz powiatu jędrzejowskiego (w woj. świętokrzyskim) – na podstawie wniosku przedsiębiorcy – wydaje Krakowski Park Technologiczny w imieniu ministra właściwego ds. gospodarki.
Więcej informacji na temat Polskiej Strefy Inwestycji i korzyści dla przedsiębiorców można znaleźć tutaj lub poprzez bezpośredni kontakt z Działem Obsługi Inwestora KPT:
email: strefa@kpt.krakow.pl tel. +48 690 950 600
Inwestuj w Małopolsce i skorzystaj z ulgi!