Enklawa przyrodnicza Bobrowisko


Jedna z dwóch czatowni na Bobrowisku, z której można obserwować dzikie życie.

Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko znajduje się w widłach górskich rzek Dunajca i Popradu w granicach Startego Sącza. To miejsce “oddane” naturze – kiedyś mieściła się tu żwirownia, przekształcona przez naturalną sukcesję. Składa się z obserwacyjnych drewnianych ścieżek (o długości około 400 m) meandrujących między bagnami, jeziorkami i zaroślami oraz dwóch konstrukcji zwanych czatowniami o niezwykle oryginalnych, geometrycznych kształtach.

Miejsce pełni rolę edukacyjną – uświadamia, jak wielka jest siła przyrody i uzupełnia sieć miejsc turystyczno wypoczynkowych, gdzie można spędzić czas z rodziną. Enklawa jest dostępna zarówno dla mieszkańców, turystów, piechurów, osób niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi. Obowiązuje zakaz jazdy na rowerze. Kameralna, spokojna i cicha przestrzeń zachęca do spacerów i podglądania przyrody. Na terenie obiektu umieszczone grawerowane tablice z wizualnymi i tekstowymi informacjami o lokalnej faunie i florze. Dwie czatownie, wykonane z surowego drewna, umieszczono tam gdzie pojawiają się bobry, łabędzie i inne zwierzęta charakterystyczne dla tego typu ekosystemu. Nieregularne otwarcia w poszyciu pozwalają w ukryciu na obserwację . Oprócz “kryjówki”, czatownie mają jeszcze jedną funkcję. – umieszczono w ich poszyciu niewielkie dioramy ilustrujące etapy powstawania miejsca i najważniejsze elementy kontekstu przyrodniczego.

Wyjątkowa architektura Bobrowiska (dzieło pracowni 55Architekci) doczekała się już kilku nagród i wyróżnień m.in. Nagroda Internautów w konkursie Nagroda Architektoniczna Polityki, Nagrodę Roku SARP 2018 i Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza (I miejsce) – obie w kategorii przestrzeń publiczna. Bobrowisko będzie też reprezentowało nową polską architekturę na 27 Światowym Kongresie Architektów w Rio de Janeiro w lipcu 2020 r.

Informacje dodatkowe
Ścieżki rowerowe wokół Bobrowiska połączone są z trasą rowerową Euro Velo 11 i wkrótce również z Velo Dunajec. Przez kładkę na Popradzie można pojechać w stronę Nowego Sącza lub w górę Popradu do Barcic. Równie dobrym wyborem jest wybranie ścieżki rowerowej, która poprowadzi nas do historycznego centrum Starego Sącza. Przy bezpłatnym parkingu działa wypożyczalnia rowerów MobiSport.

Spacer po Bobrowisku jest bezpłatny.

Tuż przy Bobrowisku znajdują się:

Skip to content