Ułatwienia dostępu

Sącz Jazz Festival odsłona szósta

Sącz Jazz Festiwal zaczyna swój szósty rok istnienia na jazzowej mapie Polski. Polski jazz, od dawna powszechnie ceniony na świecie, znalazł więc nową scenę w Dolinie Popradu. Dotychczas w Starym Sączu grali głównie znani i cenieni w środowisku jazzowym polscy muzycy – tym roku festiwal otwiera szerzej drzwi i zaprasza śmielej zespoły i jazzmanów z zagranicy.

Powtarzając za wybitnym, niedawno zmarłym muzykiem jazzowym Zbigniewem Namysłowskim – jazz to niebywała możliwość twórczego rozwoju, swobody, wyboru stylu, szansa wyżycia się, radość i satysfakcja. A jesień i urok Starego Sącza pozwalają budować niepowtarzalny klimat Sącz Jazz Festival’u i myśleć o jego rozwoju w kolejnych latach.

Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu po raz szósty otwiera swoje drzwi dla miłośników jazzu, zapraszając na Sącz Jazz Festival. Już od jutra, przez niemal miesiąc, scena w Starym Sączu będzie wibrować dźwiękami znakomitych polskich i zagranicznych artystów, od uznanych gwiazd po młode talenty. Organizatorzy zapraszają wszystkich sympatyków jazzu, którzy każdego roku niezawodnie stawiają się na tym wydarzeniu, by ponownie wspólnie przeżyć wyjątkowe muzyczne doznania.

Tegoroczną edycję festiwalu otworzy występ Miłosz Bazarnik 5tet feat. Stanisław Słowiński – krakowskiego kwintetu z uznanym skrzypkiem na czele. Na szczególną uwagę zasługuje też koncert Andrzej Jagodziński Trio, które świętuje 30-lecie działalności. Trio Jagodzińskiego zaprezentuje program „Bach, Chopin, Komeda, Jagodziński”, łącząc w nim jazz z klasycznymi utworami polskich mistrzów. Dla wielu sympatyków jazzu to bez wątpienia kluczowy punkt festiwalu, jednak organizatorzy podkreślają, że są także inne wyjątkowe koncerty, które wciągną słuchaczy w prawdziwie magiczny świat improwizacji i harmonii.

Na festiwalu pojawi się m.in. ceniony węgierski zespół Canarro Swing Manouche, który przeniesie publiczność do lat 20., 30. i 40. XX wieku, prezentując muzykę inspirowaną cygańskim jazzem i estetyką Django Reinhardta. Z kolei izraelski pianista Ari Erev Trio zagra melodyjny jazz z latynoskimi wpływami, tworząc klimatyczne brzmienia, które krytycy określają mianem „dźwiękowych pejzaży”.

W bardziej kameralnej odsłonie wystąpi Piotrowski – Baraniak Duo w Café Frida, gdzie publiczność będzie mogła zanurzyć się w akustycznym jazzie w atmosferze sprzyjającej spotkaniom i rozmowom. Festiwal zakończy młoda, energiczna formacja Know Material, która zaskoczy słuchaczy nieszablonowym podejściem do klasyki, łącząc jazzowe inspiracje z nutą eksperymentalną.

Dyrektor artystyczny festiwalu, Wojciech Knapik, podkreśla, że Sącz Jazz Festival tworzy dla sympatyków jazzu szeroką przestrzeń, w której mogą spotkać nie tylko gwiazdy, ale także wyłaniające się talenty, które być może wkrótce będą miały znaczący wpływ na rozwój gatunku. „Zachęcamy, by nie tylko podążać za nazwiskami, które dobrze znamy, ale także otworzyć się na nowe brzmienia. Wierzymy, że każdy, kto zdecyduje się zejść z utartego szlaku muzycznego, znajdzie na festiwalu inspirację i odkryje artystów, którzy za kilka lat mogą wnieść coś wyjątkowego do świata muzyki” – mówi Knapik.


Program koncertów (edycja 6-ta, 2024 r):
9 XI Miłosz Bazarnik 5tet feat. Stanisław Słowiński
15 XI Canarro Swing Manouche (HU)
17 XI Andrzej Jagodziński Trio
23 XI Piotrowski – Baraniak Duo / Frida Café
24 XI Ari Erev Trio (ISR/HU/SLO)
30 XI Teo Olter Quintet
7 XII Know Material
Wszystkie koncerty o godz. 19.00

Bilety w przedsprzedaży (wybór miejsca) na stronie www.ekobilet.pl/ckis lub w kasie na 45 min przed koncertem

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach projektu “Wzmocnienie marek turystycznych i produktów sieciujących w Dolinie Popradu”.