Senat RP ustanowił Rok 2025 Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera
Podczas głosowania w Senacie RP, rok 2025 został ustanowiony Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera, jednego z najwybitniejszych polskich filozofów, duchownych i intelektualistów. Wybór patrona nie jest przypadkowy, ponieważ w 2025 roku przypadnie 25. rocznica jego śmierci oraz 45. rocznica powstania Solidarności, z którą ks. Tischner był głęboko związany. Wnioskodawcą uchwały było Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”, a na posiedzeniu Senatu obecni byli jego bracia Kazimierz i Marian.
Senatorowie przypomnieli w uchwale, że ks. Tischner całym życiem budował „mosty między różnymi środowiskami i nurtami umysłowymi” oraz propagował wartości etyczne ważne zarówno dla społeczeństwa demokratycznego, jak i religijnego. W 1981 roku ks. Tischner został kapelanem Solidarności, a jego „Etyka solidarności” była moralnym fundamentem ruchu, którego celem była walka z reżimem komunistycznym w Polsce.
Urodzony w 1931 roku w Starym Sączu, ks. Tischner całe życie łączył zainteresowania filozofią, teologią i publicystyką. Był autorem wielu prac poświęconych problemom egzystencjalnym, społecznym i etycznym, w tym książek „Tischner czyta katechizm” oraz popularnej „Historii filozofii po góralsku”. Przez lata związany z Podhalem, słynął z odprawiania Mszy św. na Turbaczu, które gromadziły licznych wiernych. Ksiądz Tischner zmarł 28 czerwca 2000 r., w wieku 69 lat.
Stary Sącz od lat pielęgnuje pamięć o ks. Tischnerze. Towarzystwo Miłośników Starego Sącza organizuje Dni Księdza Tischnera, a jego imię nosi m.in. Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Zespół Szkół ponadgimnazjalnych w Starym Sączu.
W 2012 roku, w zabytkowym „Domu na Dołkach” w Starym Sączu, otwarto Muzeum Księdza Józefa Tischnera. W muzeum można zobaczyć między innymi meble i książki z pokoju ks. Tischnera pochodzące z domu jego rodziców, co stanowi ważne świadectwo jego życia i pracy.
Stary Sącz jest dumny, że rok 2025 został dedykowany pamięci ks. prof. Józefa Tischnera. Uhonorowanie tej wybitnej postaci jako patrona roku to zaszczyt dla miasta, w którym ksiądz Tischner się urodził i które od lat pielęgnuje jego dziedzictwo. Mieszkańcy z radością będą obchodzić ten wyjątkowy rok, upamiętniając jego wkład w polską filozofię, duchowość i wartości solidarności.
Źródło zdjęć:
profil FB Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”, Obrady Senatu Źródło: PAP