Ułatwienia dostępu

Posiedzenie Rady ds. Samorządu Terytorialnego – Promocja walorów turystycznych i potencjał gospodarczy

Rozwój turystyki i współpraca międzynarodowa – posiedzenie Rady ds. Samorządu Terytorialnego

W dniu 18 lutego 2025 roku odbyło się posiedzenie Rady ds. Samorządu Terytorialnego w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Tematem spotkania była współpraca międzynarodowa samorządów województw, promocja walorów turystycznych oraz potencjał gospodarczy, który może przyciągnąć turystów i wspierać rozwój regionalny. Spotkanie miało na celu omówienie roli organizacji turystycznych w kreowaniu wizerunku polskich regionów, a także wyzwań związanych z promocją turystyki na rynkach zagranicznych.

Przewodniczący Rady ds. Samorządu Terytorialnego, Jarosław Stawiarski, który pełni również funkcję Marszałka Województwa Lubelskiego, rozpoczął spotkanie, podkreślając znaczenie współpracy między samorządami województw a organizacjami turystycznymi. Uczestniczyli w nim również Zastępca Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Piotr Ćwik, oraz doradcy Prezydenta RP: Beata Kempa i Piotr Karczewski. Gośćmi posiedzenia byli także marszałkowie województw, w tym Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego, oraz Małgorzata Jarosińska–Jedynak, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Grzegorz Biedroń – Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Karol Łukasik – Prezes Zarządu Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Jacek Lelek – Burmistrz Starego Sącza.

W trakcie spotkania omawiano kluczowe zagadnienia związane z promocją turystyki, w tym:

  • współpraca województw i urzędów marszałkowskich z regionalnymi organizacjami turystycznymi oraz współpraca regionalnych organizacji turystycznych z Polską Organizacją Turystyczną,
  • znaczenie infrastruktury komunikacyjnej dla rozwoju ruchu turystycznego i gospodarki,
  • narzędzia promocyjne wykorzystywane przez regionalne organizacje turystyczne, projekty i programy służące promocji regionów i produktów turystycznych oraz wzmacnianiu regionalnych marek,
  • rola państwa w działaniach na rzecz wzmocnienia potencjału gospodarczego we współpracy z samorządem terytorialnym, w szczególności w celu zwiększenia ruchu turystycznego zarówno wewnątrz kraju, jak i przyjazdów turystów zagranicznych,
  • dobre praktyki realizowane w różnych województwach samorządowych na rzecz promocji walorów turystycznych i potencjału gospodarczego we współpracy z organizacjami turystycznymi.

Małopolska przykładem sukcesu turystycznego

Marszałek Łukasz Smółka, który w trakcie spotkania podzielił się doświadczeniami Małopolski w zakresie promocji turystyki, zaznaczył, jak dynamicznie rozwija się turystyka w tym regionie. W 2023 roku Małopolska odnotowała rekordowy wzrost liczby turystów – odwiedziło ją 20,8 miliona osób, co stanowiło wzrost o 23% w porównaniu do roku 2022. Marszałek podkreślił znaczenie współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną w kreowaniu atrakcyjnej oferty turystycznej regionu.

– Bardzo się cieszę, że coraz więcej turystów przyjeżdża do Małopolski, by podziwiać naszą lokalną kulturę, tradycję i piękno przyrody– zaznaczył Marszałek Łukasz Smółka.

Podczas spotkania przewodniczący Rady ds. Samorządu Terytorialnego zaznaczył, że choć regiony radzą sobie z promocją turystyki, to aby skutecznie dotrzeć do turystów zagranicznych, niezbędne jest wsparcie finansowe ze strony centralnych instytucji państwowych, w tym Ministerstwa Sportu i Turystyki.

– Musi być pomoc państwa z poziomu centralnego, żeby turystyka w Polsce mogła się rozwijać, żeby przyjeżdżali turyści – wszyscy to podkreślali – mówił przewodniczący. Dodał, że konieczne jest zwiększenie wydatków na ten cel, by turysta zagraniczny był dobrze poinformowany o walorach Polski.

Burmistrz Starego Sącza, Jacek Lelek, również wziął udział w spotkaniu, zaznaczając, jak ważny jest rozwój turystyki w mniejszych regionach. Od wielu lat Stary Sącz kładzie szczególny nacisk na rozwój miejsc turystycznych, oferując turystom nie tylko historyczne i tradycyjne atrakcje, ale także piękne walory przyrodnicze regionu.

– Jako samorząd stawiamy na rozwój infrastruktury turystycznej i współpracę z organizacjami turystycznymi, które wspierają nas w promowaniu tych zasobów. Udział w takich spotkaniach pozwala na wymianę doświadczeń i nawiązywanie współpracy, która przynosi korzyści nie tylko Staremu Sączowi, ale i całemu sektorowi turystycznemu w Polsce. Wspólne działania to klucz do sukcesu, niezależnie od wielkości regionu – podkreślił Burmistrz Jacek Lelek.

Źródło: Biuro Prasowe UMWM/ AKC / Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej