Literackie degustacje

Ponad 1200 czytelników bibliotek publicznych powiatu nowosądeckiego uczestniczyło w literacko-ilustratorskich spotkaniach w ramach projektu Książkowe degustacje – biblioteki atrakcje zorganizowanych przez Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Starym Sączu

W okresie od 1 czerwca do 30 września odbyło się 30 literacko-ilustratorskich spotkań autorskich, a wszystko w ramach realizowanego projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach Programu Rządowego Partnerstwo dla książki. W ramach tych spotkań, na Sądecczyznę przyjechali między innymi:

  • Paweł Wakuła – rysownik prasowy, ilustrator, pisarz
  • Zofia Stanecka – pisarka dziecięca, ilustratorka
  • Eliza Piotrowska – autorka i ilustratorka bajek dla dzieci, od 2011 roku mieszkająca w Brazylii.

Po każdym spotkaniu był czas na dyskusję oraz autografy i dedykacje na książkach oraz na zakładkach wykonanych przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo – partnera projektu.

Autorzy opowiadali o swojej bogatej twórczości i czytelniczej pasji. Mocno akcentowali rolę czytania w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu swoich pasji. 

Radość i uśmiech czytelników towarzyszący spotkaniom był najlepszym podziękowaniem dla autorów i potwierdzeniem jak ważny jest kontakt z książką. Wizyty gości na długo pozostaną w pamięci czytelników i  zachęcą do sięgania po książki. Najlepszym podsumowaniem realizowanego projektu są wypowiedziane słowa:

„… za czar niezwykłych opowieści

zamkniętych w książkach

darowanych dzieciom

i za wspólnie spędzone chwile

w klimacie humoru i literackiego morału

dziękują czytelnicy „

Spotkania autorskie są aktywną zachętą do czytania. Rozwijają wrażliwość i upowszechniają szeroko pojętą kulturę języka. Czytelnicy chętniej sięgają po książkę, której autora bezpośrednio poznali. Spotkania autorskie w bibliotekach publicznych stały się już tradycją, spotkanie z autorem książki i zdobycie autografu to prawdziwa przygoda dla każdego dziecka, które rozpoczyna swoją czytelniczą wyprawę w tajemniczy świat bajek i przygód.

Skip to content