„MUZYCZNE PODRÓŻE Z LITERATURĄ”

Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu zakończyła realizację projektu, na który otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

W ramach projektu „Muzyczne podróże z literaturą” zorganizowano 10 muzyczno-literackich spotkań z pisarzem i muzykiem dla dzieci, młodzieży i dorosłych w bibliotekach publicznych na terenie powiatu nowosądeckiego.

Celem realizowanego projektu było wzbogacenie działalności bibliotek i rozszerzenie zakresu ich usług w zakresie edukacji kulturalnej, poprzez cykl literacko-muzycznych spotkań.

Zgodnie z tytułem projektu „Muzyczne podróże z literaturą” czytelnicy mieli niecodzienną okazję, wysłuchania – na żywo koncertu w swojej małej miejscowości.

Artyści sprawili, iż publiczność przeniosła się w epokę Fryderyka Chopina, poznała życie, dzieła i jego rodzinę, oraz miejsca w których dorastał, za którymi tęsknił nasz najwybitniejszy pianista i kompozytor.

Niezwykłymi gośćmi czytelników bibliotek publicznych powiatu nowosądeckiego była:

Anna Czerwińska-Rydel – muzyk, pedagog, autorka 53 książek dla dzieci i młodzieży, oraz

Paweł Rydel – pianista, profesor i kierownik Katedry Fortepianu Gdańskiej Akademii Muzycznej.

Dzięki opowieściom Anny Czerwińskiej-Rydel, autorce trzech książek poświęconych Chopinowi Jaśnie Pan Pichon, Moja babcia kocha Chopina, Zagraj to, Fryderyku!, uczestnicy poznali tajemnice Chopina. Były to muzyczno-literackie opowieści o naszym największym polskim kompozytorze, pisarka zdradziła kilka chopinowskich sekretów i odpowiedziała na pytania – co Fryderyk lubił jeść, jakie miał zwierzęta, gdzie jeździł na wakacje, na co chorował, czego się bał i co lubił najbardziej.

Z kolei Pan profesor Paweł Rydel zilustrował każdą opowieść muzycznie, wykonując kilka utworów Fryderyka Chopina, m.in. mazurki, czyli najbardziej polską, taneczną formę muzyczną.

Zainteresowanie uczestnictwem w bezpośrednim kontakcie z pisarzem i muzykiem było bardzo duże, skorzystało z niego 650 czytelników z Nawojowej, Chełmca, Korzennej, Rożnowa, Krynicy, Muszyny, Kamionki Wielkiej, Grybowa, Łącka oraz i Starego Sącza.

Po każdym spotkaniu był czas na dyskusję oraz autografy i dedykacje na książkach oraz na zakładkach wykonanych przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo – partnera projektu.

Spotkania przebiegały w miłej i ciepłej atmosferze, spełniły oczekiwania odbiorców jak i organizatorów. Były to nietypowe spotkania muzyczno-literackie, pełne niezapomnianych wrażeń i głębokich doznań literacko-artystycznych, rozwijające wiedzę i wrażliwość muzyczną.

Skip to content