„Śladami św. Elżbiety Węgierskiej” – wyjazd studyjny na Węgry

Stowarzyszenie Amici Hungariae pielgrzymowało śladami patronki starosądeckiego kościoła parafialnego i krewniaczki św. Kingi.

W dniach 18-20 października br. odbył się założony w projekcie pn. „Śladami św. Elżbiety Węgierskiej” wyjazd studyjny na Węgry do miejsc związanych z tą świętą, patronką starosądeckiego kościoła parafialnego i krewniaczką św. Kingi.

Stowarzyszenie odwiedziło m.in. katedrę pw. św. Elżbiety w Koszycach, a następnie dotarło do romańskiego kościoła w Vizsoly, którego początki wiązane są z rodziną Arpadów. Jedna z atrakcji jest tam Biblia z XVI w., wydrukowana w języku węgierskim w istniejącej kiedyś w tej miejscowości drukarni. Stamtąd grupa wyruszyła do pobliskiego zamku Boldogkő (Szczęśliwy Kamień), wzniesionego w obliczu najazdu Mongołów w latach 1241-42 przez Belę IV, brata św. Elżbiety i ojca św. Kingi.

Drugiego dnia wycieczka dotarła na miejsce miejsce narodzin królewny – Sárospatak na Węgrzech i zobaczyła tzw. Dom św. Elżbiety, kościół i zamek. Tym samym przemierzono węgierski szlak św. Elżbiety pomiędzy Koszycami a Sárospatak i z powrotem.

Projekt został dofinansowany przez Gminę Stary Sącz i jest realizowany we współpracy z Powiatową i Miejsko-Gminną Biblioteką im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu.