Ułatwienia dostępu

Kreatywni i aktywni

Jest to już trzeci projekt zrealizowany przez Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Starym Sączu w roku 2024 .

Dzięki wkładowi własnemu w wysokości 13 300,00 zł pozyskano środki w wysokości 37 000,00 zł, 1 446 czytelników bibliotek publicznych powiatu nowosądeckiego miało możliwość uczestniczyć w spotkaniach autorskich z pisarzem, a 61 bibliotekarzy podniosło swoje kwalifikacje poprzez cykl szkoleń.

Były to projekty:

  • I. Kreatywni i aktywni: 12 000,00 MKiDN – 5 000,00 wkład własny
  • II. Biblioteka dla każdego, i małego i większego: 8 000,00 MKiDN – 4 000,00 wkład własny
  • III. Muzyczne podróże z literaturą: 17 000,00 MKiDN – 4 300,00 wkład własny

Ostatnim był projekt „Kreatywni i aktywni” – cykl szkoleń dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych powiatu nowosądeckiego – dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu Partnerstwo dla Książki. Szkolenia odbywały się w od czerwca do października 2024 roku.

W ramach realizowanego projektu odbyły się 3 szkolenia oraz wyjazd studyjny:

  • „Formy pracy z najmłodszym czytelnikiem” – warsztaty miały na celu przygotowanie bibliotekarzy do niestandardowych metod pracy zachęcających dzieci i młodzież do czytania.
  • „Metody i formy pracy z seniorami” – uczestnicy warsztatów zdobyli wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu pracy z seniorami. Praca z seniorami w bibliotekach przynosi korzyści zarówno seniorom, jak i młodszym czytelnikom, m.in. budowanie i wzmacnianie relacji międzypokoleniowych.
  • „Grywalizacja i nowe technologie w bibliotece” – celem szkolenia było zaprezentowanie gamifikacji w bibliotece jako doskonałego narzędzia, które aktywizuje i zachęca do działania ludzi bez względu na wiek.
  • Dopełnieniem szkoleń był wyjazd studyjny do Biblioteki Suskiej w Suchej Beskidzkiej, Gminnej Biblioteki Publicznej w Zawoi i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej. Placówki te zmieniły swój wizerunek na przestrzeni ostatnich pięciu lat, dzięki środkom zewnętrznym pozyskanym m.in. z programu Biblioteka+ Infrastruktura Bibliotek. Celem wizyty było inspirowanie do podejmowania nowych wyzwań poprzez dzielenie się pomysłami, a także upowszechnianie sprawdzonych rozwiązań i usług dla różnych grup mieszkańców. Takie wizyty są bardzo ważne, pozwalają na integrację środowiska bibliotekarskiego, wymianę doświadczeń i inspiracje do nowych działań.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy potwierdzające ukończenie szkoleń.