Ułatwienia dostępu

To będzie uczta dla ducha!

Czeka nas wyjątkowe spotkanie pełne dźwięków z XVII wieku. W imieniu Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie zapraszamy w ten piątek na niezwykłe wydarzenie w Kościele św. Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu. Pretekstem są barokowe organy Głowińskiego  z 1679 roku. Podczas tego dnia zaprezentowane zostaną najnowsze badania dotyczące ich rekonstrukcji oraz perspektywy wykonawcze repertuaru południowoeuropejskiego XVII wieku. Sesję zakończy koncert organowy w wykonaniu trzech profesorów – organistów: Krzysztofa Urbaniaka, Marcina Szelesta i Dariusza Bąkowskiego-Koisa.

Organy Głowińskiego są jedynym w pełni odtworzonym świadectwem działalności jednego z czołowych polskich organmistrzów XVII w. Nadzór nad pracami  konserwatorskimi prowadził dr hab. Krzysztof Urbaniak. Z zachowanych oryginalnych elementów, prócz szafy organowej, przetrwały także piszczałki pryncypału 8’, Tympanum major i Tympanum minor. Oryginalne elementy instrumentu zostały pieczołowicie wyczyszczone i odrestaurowane.

Do budowy instrumentu wykorzystano tradycyjne materiały (m.in. lite drewno, garbowaną ekologicznie skórę, ręcznie kute gwoździe i śruby) oraz techniki (elementy drewniane zostały wystrugana ręcznie, blachy na piszczałki metalowe odlewane były na piasku i ręcznie strugane w jedynej w Polsce przystosowanej do tej techniki pracowni w Pruszczu Gdańskim).

Po rekonstrukcji Stary Sącz odzyskał organy zaprojektowane dla kościoła św. Elżbiety i pierwotnie umieszczone w zachowanej do dziś zabytkowej szafie; dołączył tym samym do elitarnego grona zaledwie kilku miast polskich, w których można usłyszeć organy z XVII wieku w ich oryginalnej lub pieczołowicie odtworzonej postaci. Realizacja rekonstrukcji instrumentu Głowińskiego w Starym Sączu jeszcze dobitniej podkreśla rolę miasta w kultywowaniu dawnej kultury muzycznej.

Więcej na temat tego niezwykłego instrumentu będzie można się dowiedzieć się już w ten w piątek 25 kwietnia. Zapraszamy zatem do Starego Sącza na ten szczególny dzień pełen niepowtarzalnych dźwięków i wiedzy historycznej. Wstęp na sesję naukową oraz koncert jest bezpłatny.

FOTO: Facebook Festiwal 1679.org