Spacer po Bobrowisku

Zapraszamy na spacer po enklawie przyrodniczej Bobrowisko w Starym Sączu razem z architektami – Anną Szewczyk-Świątek oraz Wojciechem Świątkiem z pracowni 55Architekci.

Kładka nad rewirem bobrów to odpowiedź studia 55Architekci i Gminy Stary Sącz na niedostatek przestrzeni publicznych w mniejszych miejscowościach. Prosta bryła i naturalne materiały łączą obiekt z otoczeniem. Ścieżka, z elementami edukacyjnymi, pozbawiona balustrad wymusza na zwiedzających uważność i umożliwia spotkanie z przyrodą. Sekwencja kładek zwieńczona jest dwiema altanami obserwacyjnymi.

Głównym założeniem projektu było udostępnienie walorów przyrodniczych w widłach Dunajca i Popradu przy zachowaniu nieinwazyjnego charakteru obiektu.

Naszymi przewodnikami podczas spaceru będą Anna Szewczyk-Świątek oraz Wojciech Świątek ze studia 55Architekci.

dr inż. arch. Anna Szewczyk-Świątek – 55Architekci i AGH w Krakowie. Współwłaścicielka 55Architekci i adiunkt na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki, AGH w Krakowie. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie w 2023 uzyskała tytuł doktora. Autorka i współautorka nagradzanych projektów: w konkursach koncepcyjnych i realizacyjnych (m.in. Nagroda SARP za Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu). Na AGH prowadzi zajęcia z projektowania architektonicznego, architektury krajobrazu, ochrony dziedzictwa i budownictwa. Łącząc zainteresowania naukowe z zawodowymi opracowała ponad 30 projektów rewitalizacji terenów związanych z górnictwem.

dr inż. arch. Wojciech Świątek – współwłaściciel 55Architekci i adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie w 2021 uzyskał tytuł doktora. Autor i współautor nagradzanych projektów w konkursach koncepcyjnych i realizacyjnych (m.in. nominacja do Nagrody UE w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe za Enklawę Przyrodniczą Bobrowisko). Na Politechnice Krakowskiej prowadzi zajęcia z projektowania architektonicznego i urbanistycznego oraz struktur komunikacji. Efektem łączenia zainteresowań naukowych z zawodowymi są takie realizacje jak Bobrowisko, platforma widokowa na Woli Kroguleckiej lub Leśne Molo w Starym Sączu.

Informacje o spacerze:
Miejsce zbiórki: Parking przy Bobrowisku
Kiedy: 25 sierpnia, godz. 11:00
Czas trwania: ok. 2h

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, Liczba miejsc ograniczona !

Formularz rejestracyjny: https://forms.office.com/e/XMYffjXzMe

Obowiązują zapisy, decyduje kolejność zgłoszeń. Przesłanie formularza nie jest równoznaczne z potwierdzeniem udziału – w ciągu dwóch dni roboczych od przesłania zgłoszenia skontaktujemy się w formie mailowej.

Wydarzenie jest częścią cyklu 𝐌𝐨𝐳𝐚𝐢𝐤𝐚 𝐥𝐨𝐤𝐚𝐥𝐧𝐲𝐜𝐡 𝐭𝐨ż𝐬𝐚𝐦𝐨ś𝐜𝐢. Spacery z projektantami i projektantkami, w ramach którego przyglądamy się przełomowym obiektom współczesnej polskiej architektury.

Źródło: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki