Mobilne płuca sprawdzą jakość powietrza

Na starosądeckim rynku stanęły “mobilne płuca”. Instalacja zostanie w Starym Sączu dwa tygodnie. Kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” ma uświadomić jakie pyły gromadzą się w naszych płucach, ale również zachęcić do zmiany. 

Model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Powietrze przepuszczane jest przez białą flizelinę pokrywającą płuca przez dwa wentylatory symulujące proces oddychania. Zanieczyszczenia powietrza filtrowane przez płuca osiadają na białej materii, która – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – może przybierać grafitowy, a nawet czarny kolor.

Kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. Rezygnacja z “kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza. Bardzo ważnym działaniem jest również ocieplenie domu. Według Polskiego Alarmu Smogowego 70% polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe. Ciepło ucieka zwiększając koszty ogrzewania domu – w ocieplonym domu koszty obniżają się  przeciętnie o około połowę.

W tym sezonie grzewczym instalacje mobilnych płuc odwiedzą 63 lokalizacje w dziewięciu województwach – https://polskialarmsmogowy.pl/2022/11/mobilne-pluca-jada-w-polske-rusza-wielka-kampania-polskiego-alarmu-smogowego/

Kampania „Zobacz czym oddychasz” jest realizowana w ramach projektu LIFE-IP MALOPOLSKA/LIFE14 IPE PL021 współfinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej przez Polski Alarm Smogowy we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska.

Źródło: Polski Alarm Smogowy, fot. Rafał Niejadlik

Skip to content