„Wajda na nowo”. Plakaty filmowe Andrzeja Pągowskiego w IMO Galerii w Starym Sączu

IMO Galeria od 5 sierpnia (sobota) przez miesiąc będzie prezentować wystawę plakatów filmowych Andrzeja Pągowskiego, znakomitego twórcy, znanego i nagradzanego na całym świecie.

W ramach projektu „Wajda na nowo” artysta stworzył 60 nowych plakatów do wszystkich filmów fabularnych, dokumentalnych i etiud wyreżyserowanych przez Andrzeja Wajdę.
Andrzej Pągowski, autor około tysiąca plakatów poznał Wajdę w 1981 r. podczas pracy nad plakatem do filmu “Człowiek z żelaza”. Współpraca trwała latami, czego efektem były projekty do takich filmów jak: “Kronika wypadków miłosnych”, “Pierścionek z orłem w koronie” czy “Powidoki”. Teraz Pągowski powrócił do wszystkich zrealizowanych produkcji Andrzeja Wajdy.

– Żeby zrozumieć i wczuć się w twórczość Andrzeja oglądałem wszystkie filmy w kolejności, w jakiej je tworzył. Od etiudy szkolnej “Zły chłopiec” z 1951 roku, do ostatniego filmu fabularnego “Powidoki” i dokumentalnego “Moje inspiracje”. Nie mogłem zrobić nowego plakatu do filmu “Człowiek z żelaza”, bo Andrzej by mi pewnie tego nie darował, więc wykonałem tylko adaptację projektu z pierwotnego poziomu na format pionowy – zwierza się Andrzej Pągowski.

Artysta odwiedzi Stary Sącz miedzy 4 a 5 sierpnia b.r. Na spotkanie z Andrzejem Pągowskim zapraszamy w sobotę 5-go sierpnia o godz. 19.15 w ramach Peryferiady – Beskidzkiej Kanikuły Filmowej. Wystawę „Wajda na nowo” będzie można zwiedzać codziennie od wtorku do niedzieli do 3 września 2023 r włącznie.

Skip to content